1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
2 years ago
12

Pls, help asap! 25 points! Explanation NEEDED! the question in the image! (i reuploaded the question)

Mathematics
1 answer:
larisa86 [58]2 years ago
8 0

Answer:

The answer is -32.48 degrees

You might be interested in
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
2 years ago
There are 161 calories in 28 grams you eat 9 cashews totaling 12 grams. How many cashews are in one serving
makkiz [27]

Answer:

For every 4 grams there are 3 cashews.

12g=9. So that means there are 18 cashews in 24 grams. And like we said, there are 3 cashews in every 4 grams. So there are 21 cashews for 161 cals, equating to 28g.

5 0
2 years ago
tim has 30 jellybeans, with equal numbers of three flavors—raspberry, pineapple, and orange. he likes raspberry the best. so far
Sloan [31]
There are 20 jellybeans remaining after the 6 orange and 4 pineapple jellybeans have been eaten.
Therefore 10 of the 20 remaining jellybeans must be raspberry. So there is a 1 in2 chance that the next one picked will be raspberry.
4 0
3 years ago
Find two consecutive odd integers whose sum is 116 (and please have steps) thank you
matrenka [14]
It's 57 and 59
Call (n) is the first odd interger => the second odd interger is (n+2)
=> n + (n + 2) = 116 
=> n + n + 2 = 116 
=> 2n = 114 
=> n = 57 
First odd interger is 57 and the second odd interger is 59 .
Sorry my English so bad =)))
6 0
3 years ago
Select the equation that represents the graph of the line.
vesna_86 [32]

Answer:

C. y = 1/2x +2

yes i believe so,

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a runner covers 400 meters in 50 seconds, what is the runners average speed? What if the runner takes 60 seconds to cover the
    10·2 answers
  • George has $23 to spend on art supplies. He wants to buy markers, paper, and glue. If the total cost of the markers and paper is
    6·1 answer
  • The amount of money the athletic booster club raised for the year is modeled by the function f(x)=250x+750. How much money did t
    6·2 answers
  • you are riding a train. your carry-on bag can weigh no more than 50 pounds. Your bag weighs 38 pounds. How much more can you add
    12·1 answer
  • What is the equation of the line graphed below in slope-intercept form
    11·2 answers
  • Simplify the expression -3 divided by -2/5.
    12·1 answer
  • Spencer and his sister watched a cartoon movie that was 1 hour and 20 minutes long. After the movie, they played a card game for
    6·1 answer
  • Pls help‼️‼️‼️‼️ lol
    14·1 answer
  • The base of a ladder is placed 6 ft from the bottom of the house. The ladder touches the
    12·2 answers
  • Question 8 (1 point)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!