Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
Answer:
give full question. where is diagram.
Answer:
b
Step-by-step explanation:
First, 4 people know the post
Then, those 4 people share it each with 4 people (4 * 4 = 16)
Then, each of those people share it with another 4 people (16 * 4 = 64)
And so on. the function is as simple as: 4^x (4 to the power of x)