1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leto [7]
3 years ago
10

Elle can buy 2 qt of milk for$3 or 1 gal milk for $3, which is the better deal explain.

Mathematics
2 answers:
Orlov [11]3 years ago
8 0
The 1gal because it will have more milk in it and it only 3$ for more milk then 2qt
pentagon [3]3 years ago
4 0
1 gallon of milk is the better deal. A gallon is 4 quarts, so for 2 quarts, it would be left. I hope I helped!
You might be interested in
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
Mariulka [41]

Answer:

a=13m

Step-by-step explanation:

that's it in the picture

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Blake has b baseball cards. His aunt gave him more cards, increasing his total number of cards by 25%. Which expression represen
Vera_Pavlovna [14]
.25b+ b is the answer to ur question
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Victoria is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $2 and each ride costs $4. Victoria spent $16 altogeth
TiliK225 [7]

Answer:

2 rides & 4 games

Step-by-step explanation:

2 rides=$8

4 games=$8

8+8=$16

8 0
2 years ago
Plss help!!Need this ASAP!!Daniel began filling an empty swimming pool
beks73 [17]

Answer:

15 hours

Step-by-step explanation:

To find the gallons per hour: 230/5=46, this means that it take 46 gallons per hour, you add 46 to 230, and you do that 15 times and you'll get 920. The pool will be filled at 11:00 pm.

5 0
3 years ago
Pls hel fast a have to finish this quiz
SOVA2 [1]

Answer:

So put the pi in the 3.14 box then 22/7 to where it says 3.142857143 or something (I can't really see the pic, but yeah that number) then you know the next answer :)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help, please!! 25 pts!! Very confused!!!
    14·2 answers
  • A recipe calls for 1 part beans to 1½ parts rice. If 1½ parts of beans are used, how much rice should be used?
    14·1 answer
  • Please help me find X
    13·1 answer
  • Help with parallel lines, please?
    8·1 answer
  • 1) Nathan has 3.5 bags of marbles in his room. The rest of the marbles are in the
    5·1 answer
  • 86= 10x + 26, what is x?
    15·2 answers
  • Please help me with this question ☝️☝️
    7·1 answer
  • Lisa is mailing a letter to a friend. Postage costs $0.32 for the first ounce and $0.23 for the additional ounce. How heavy can
    13·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME
    15·1 answer
  • A ja ja ja ibsnisbisnobs
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!