1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ghella [55]
3 years ago
5

Required

Mathematics
1 answer:
Ludmilka [50]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

<em>option</em><em> </em><em>c </em><em>is </em><em>correct</em><em> </em><em>not </em><em>enough</em><em> </em><em>of </em><em>information</em>

<em>as </em><em>to </em><em>calculate</em><em> </em><em>what </em><em>was </em><em>his </em><em>change </em><em>we </em><em>have </em><em>to </em><em>calculate</em><em> </em><em>the </em><em>sum </em><em>of </em><em>cost </em><em>of </em><em>each </em><em>material</em><em> </em><em>he </em><em>bought</em><em>,</em><em> </em><em>and </em><em>cost </em><em>of </em><em>six </em><em>pack </em><em>of </em><em>diet </em><em>mountain</em><em> </em><em>dew </em><em>are </em><em>missing,</em><em> </em><em>therefore</em><em> </em><em>option</em><em> </em><em>c </em><em>is </em><em>correct.</em>

<em><u>hope </u></em><em><u>this </u></em><em><u>answer </u></em><em><u>helps</u></em><em><u> you</u></em><em><u> </u></em><em><u>dear.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>take </u></em><em><u>care </u></em><em><u>and</u></em><em><u> may</u></em><em><u> u</u></em><em><u> have</u></em><em><u> a</u></em><em><u> great</u></em><em><u> day</u></em><em><u> ahead</u></em><em><u>!</u></em>

You might be interested in
Tea from Britain costs $2.50 to produce. It is sold in America at a price of $3.50 (to make a profit of $1.00) Tea in America co
jok3333 [9.3K]

Answer:

I would buy my tea from Britain.

7 0
4 years ago
100 points!! <br> Please solve question 50 in detail
SCORPION-xisa [38]

Answer:

2.62

Step-by-step explanation:

log_{b} \frac{b^{2}x^{\frac{5}{2} }}{\sqrt{y}}

First, write the square root as exponent.

log_{b} \frac{b^{2}x^{\frac{5}{2} }}{y^{\frac{1}{2}}}

Move the denominator to the numerator and negate the exponent.

log_{b}(b^{2}x^{\frac{5}{2}}y^{-\frac{1}{2}})

Use log product property.

log_{b}(b^{2}) + log_{b}(x^{\frac{5}{2}}) + log_{b}(y^{-\frac{1}{2}})

Use log exponent property.

2 log_{b}(b) + {\frac{5}{2}}log_{b}(x) - {\frac{1}{2}}log_{b}(y)

Substitute values.

2(1) + \frac{5}{2}(0.36) - \frac{1}{2}(0.56) \\2.62

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the
makvit [3.9K]

Answer:

D. 720cm squared is the answer

8 0
3 years ago
What is the greatest common factor of 32 and 56​
alina1380 [7]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

List the factors of each number

The factors of 32 are: 1, 2, 4, 8, 16, 32

The factors of 56 are: 1, 2, 4, 7, 8, 14, 28, 56

Separate and find the GCF

Then the greatest common factor is 8.

Thanks for letting me help!!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Drag each number to the correct location on the table. Each number can be used more than once, but not all numbers will be used.
muminat

Answer:

1. 12x^2-13.4x-11

- Degree: 2

- Number of terms: 3

2. 7x^3+168

 - Degree: 3

- Number of terms: 2

3. 9x^4-9

- Degree: 4

- Number of terms: 2

Step-by-step explanation:

For this exercise you need to remember the multiplication of signs:

(+)(+)=+\\(-)(-)=+\\(-)(+)=-\\(+)(-)=-

1. Given:

(4x + 2.2)(3x - 5)

Apply the Distributive property:

=12x^2+6.6x-20x-11

Add the like terms:

=12x^2-13.4x-11

You can idenfity that:

- Degree: 2

- Number of terms: 3

2. Given:

(-304 +503 - 12) + (7x^3 - 25 + 6)

Add the like terms:

=187 + 7x^3 - 25 + 6=7x^3+168

You can idenfity that:

- Degree: 3

- Number of terms: 2

3. Given:

(3x^2 - 3)(3x^2 + 3)

Apply Distributive property:

=9x^4-9x^2+9x^2-9

Add the like terms:

=9x^4-9

You can idenfity that:

- Degree: 4

- Number of terms: 2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify<br> 8/48<br> 9/54<br> 7/24<br> 21/28<br> 4/6<br> 70/80<br> 6/24
    6·2 answers
  • What is the measure of a°<br><br>PLEASE HELP! show work if possible
    12·1 answer
  • A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
    10·1 answer
  • The box plot show the weights, in pounds, of the dogs in two different animal shelters.
    7·1 answer
  • Look at the figure shown below:
    8·2 answers
  • Why is my poop orange like actually will I die do I have the virus
    11·2 answers
  • Sarah used properties of operations to write the following three equivalent expressions to .
    8·2 answers
  • An equation is a mathematical statement composed of algebraic and/or numeric expressions set equal to each other.
    9·1 answer
  • Pick 3 answers (I will give brainliest
    10·2 answers
  • 1. Based on the graph and the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!