1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mojhsa [17]
3 years ago
12

Trevon’s school is selling tickets to a fall musical. On the first day of ticket sales the school sold 13 adult tickets and 12 s

tudent tickets for a total of $211. The school took in $65 on the second day by selling 5 adult tickets and 3 student tickets. What is the price of one adult ticket and one student ticket?
Write two separate equations and what is the price of one adult ticket and one student ticket.
Mathematics
1 answer:
julsineya [31]3 years ago
7 0

9514 1404 393

Answer:

  • adult: $7
  • student: $10

Step-by-step explanation:

Let a and s represent the prices of adult and student tickets, respectively.

  13a +12s = 211 . . . . . . ticket sales the first day

  5a +3s = 65 . . . . . . . ticket sales the second day

Subtracting the first equation from 4 times the second gives ...

  4(5a +3s) -(13a +12s) = 4(65) -(211)

  7a = 49 . . . . . . . simplify

  a = 7 . . . . . . . divide by 7

  5(7) +3s = 65 . . . . substitute into the second equation

  3s = 30 . . . . . . . subtract 35

  s = 10 . . . . . . . divide by 3

The price of one adult ticket is $7; the price of one student ticket is $10.

You might be interested in
The volume of a prism is 48 cubic centimeters. If the length is 2 centimeters and the width is 4 centimeters. What is the height
Pie

Answer:

6

Step-by-step explanation:

volume is (lwh) since youre trying to find the height just multiply the 2 and 4 together to get 8. Then divide 8 by 48 to get your height.

4 0
3 years ago
Graph by using the slope and the y intercept.
Mashutka [201]

1. a) equation of the line :

  • y =  \dfrac{2}{5}x   - 7

y - intercept = -7

so, it will pass through point (0, -7)

and if we plug the value of x as 5, we get

  • y =  (\dfrac{2}{5}  \times 5) - 7

  • y = 2 - 7

  • =  - 5

so, it will pass through point (5, -5) too

now, just plot the points (0 , -7) and (5 , -5) and join them.

2. b) equation of line is :

  • y =  - 3x + 5

here, y - intercept = 5

so the line passes through point (0 , 5)

now, Plugging the value of x = 1 we get :

  • y =(  - 3 \times 1) + 5

  • y =  - 3 + 5

  • y = 2

so, the given line passes through point (1 , 2)

plotting the points, we can get our required line.

6 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3+4=4+___? I need help for the math assignment. Thank you.
Montano1993 [528]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

because that's the communicative property

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me out!!!!!!!!!
ad-work [718]

between 3 and 4 would be 3.5cm

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  •  A taxi service charges a flat fee of $1.25 and $0.75 per mile. If Henri has $14.00, which of the following shows the number of
    10·1 answer
  • What happens because a bat applies a force on a ball?​
    12·1 answer
  • What is the volume of the triangular prism in cubic centimeters?
    11·1 answer
  • What is the answer to 8)555 with the remainder and this is division.
    10·1 answer
  • 121=3.14*3*square root of r^2+h^2
    13·1 answer
  • Write the number name for 44,080,700 in expanded form
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to this polynomial expression?<br> 2x5+3y4 4x2+9y4
    15·2 answers
  • Please help it is due in 10 minutes​
    13·2 answers
  • f the total labor cost is $865,000 abd 12 percent is for concession staff, how much of the labor cost is for concession staff?
    11·2 answers
  • Multiply (FOIL)<br><br> ( x - 3)( 2x + 5)<br><br><br> (3x + 7)(2x - 1)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!