1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
S_A_V [24]
3 years ago
11

PLEASE HELP!!! Which is a correct scatter plot for the data set?

Mathematics
1 answer:
Sonbull [250]3 years ago
3 0

Answer: Scatter Plot 2

Step-by-step explanation: Usually with graphs like this, anything relative to time (age) will be on the x axis because the text messages depends on the age. This immediately knocks out number 1. Then you just have to start graphing points on the scatter plot and whichever one lines up best, which happens to be #2, is the correct answer.

Hope this helps.

You might be interested in
A store pays $365.84 for a fountain. The store marks up the price by 10%.
Ann [662]

Answer:

The store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

Step-by-step explanation:

Given that a store pays $ 365.84 for a fountain, and then the store marks up the price by 10%, to determine the amount of the mark-up the following calculation must be performed:

365.84 x 10/100 = X

3,658.4 / 100 = X

36,584 = X

36.584 + 365.84 = 402.424

Thus, the store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

4 0
3 years ago
Can you someone help me
lord [1]

(6,8) is the answer also this could be the answer too (6,2)

hope this helps

4 0
3 years ago
The slope of the line below is 2. Which of the following is the the point-slope form of the line?
Jobisdone [24]

Answer:  y + 1 = 2 (x -1)

Step-by-step explanation:

Point slope form is:

y - y1 = m (x - x1)

Point on the line is (1, -1) and slope is 2

m = 2

y1 = -1

x1 = 1

y - (-1) = 2 (x - 1) or y + 1 = 2 (x -1)

5 0
3 years ago
Monique bought 3 1/2 pounds of hamburgers for $14 . What was the cost per pound ?
sertanlavr [38]
You need to do 14 divided 3/12 which gives you the cost per pound
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the following equation using <, >, or = 120% ___ 1
kvasek [131]
To solve these types of problems, we need to convert the two values into the same form.  

We know that 1 = 1.00, as adding zeroes to the end of a decimal doesn't change the value.

To change a decimal into a percentage, we multiply the decimal by 100 and add a percent sign.  

1.00 * 100 = 100%

Therefore, 1 = 100%

Because 120% is greater than 100%, thus, 

120% > 1
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Compare using <, >, or =. 7 2/5___ 7 3/8
    6·1 answer
  • What is the first step to simplify the expression: [–23 – [5 · (2 – 4)]] ÷ 32
    10·2 answers
  • 1. 5 + n2 > 8 2. -4 - 5v 12
    15·2 answers
  • Sally has a steady babysitting job on Saturday nights. She charges $9.50 an hour plus 3.50 for each child she watches. How many
    10·1 answer
  • What is the slope and y-intercept of this line?
    9·1 answer
  • What is the unit price of cheese if 1.6 pounds cost $14.40?
    13·2 answers
  • Please answer correctly
    10·1 answer
  • Select the graph that would represent the best presentation of the solution set.<br> \absP &gt; 3
    6·1 answer
  • Please i need help !!!​
    12·1 answer
  • Two students compared the scores on their math tests. Their results on 9 tests are shown in the box plots below.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!