1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ira [324]
3 years ago
12

1. convert 1011101 two to

Mathematics
1 answer:
max2010maxim [7]3 years ago
5 0

Answer:

1a) 93ten

1b) 135eight

2a) 565ten

2b) 769ten

Step-by-step explanation:

1a)

1011101

7 digits long the first digit (the one that is most far right) is the ones digit or 2^0 digit and so the last digit (the most far left) is 2^6.

So to put the number in base 10 we do:

1(2^6)+0(2^5)+1(2^4)+1(2^3)+1(2^2)+0(2^1)+1(2^0)

=64+0+16+8+4+0+1

=64+16+8+4+1

=(64+16)+(8+4+1)

=80+13

=93

1b)

93

What is the hightest power of 8 in 93?

8^x=93

8^1=8

8^2=64

8^3 would be a factor of 8 too much

So how many 8^2 's are in 93?

64 goes into 93 how many times?

It's once with a remainder of 93-64=29.

So now 29...what is the highest power of 8 that goes into 29? 8^1=8.

How many times? 3(8)=24 with remainder 5.

So 93=1(8^2)+3(8^1)+5(8^0).

93=135eight

2a) 2341six

2(6^3)+3(6^2)+4(6^1)+1(6^0)

2(216)+3(36)+4(6)+1

432+108+24+1

540+25

565

2b) 30001four

3(4^4)+0(4^3)+0(4^2)+0(4^1)+1(4^0)

3(256)+0+0+0+1

768+1

769

You might be interested in
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write the standard form of the equation of the circle with the given characteristics.
SOVA2 [1]
<h2><u>Circle Equations</u></h2>

<h3>Write the standard form of the equation of the circle with the given characteristics.</h3><h3>Center: (0, 0); Radius: 2</h3>

To determine the equation of a circle, use the standard form of a circle (x - h)² + (y - k)² = r² where,

  • <u>(h, k)</u> is the center; and
  • <u>r</u> is the radius

Substitute the values of the center and radius to the standard form.

<u>Given:</u>

<u>(0, 0)</u> - <u>center</u>

<u>2</u> - <u>radius</u>

  • (x - h)² + (y - k)² = 2²
  • (x - 0)² + (y - 0)² = 4
  • x² + y² = 4

<u>Answer:</u>

  • The equation of the circle is <u>x² + y² = 4</u>.

Wxndy~~

7 0
2 years ago
Jenny has saved $3,800 over the last 12 months. She saved either $250 or $350 a month. During the 12 month period, how many time
kari74 [83]
 5 months for it 5 times 250= 1250 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What value of x is in the solution set of –5x – 15 &gt; 10 + 20x?
Scilla [17]
Hello,

-5x-15>10+20x
==>-15-10>20x+5x
==>-25>25x
==>-1>x
==>x<-1

6 0
3 years ago
Zak and Ryan earn $60 per week for delivering pizzas. Zak worked for x weeks and earned an additional total bonus of $25. Ryan w
Inessa05 [86]

Answer:

60x + 25 + 60y

Step-by-step explanation:

60 times x plus 60 times y plus 25

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PleasePICK ON OF THE MUTIPL CHOICE<br> PLESE AND<br> THANNNNKKKSSS!!!!
    9·2 answers
  • Is 1/3 more than 2/6
    7·2 answers
  • A practice pool is shown. A coach walks from point A to point B to Point C. A swimmer swims directly from point A to C. Who is t
    12·1 answer
  • 7. John worked 32 hours last week and 28 hours this week. If he gets paid
    6·1 answer
  • Find the lcm using the prime fatorisation of 40 and 56​
    7·1 answer
  • Plz help me If u do u are smart and gain 10 pts
    6·1 answer
  • Selena purchased some gifts for her nieces and nephews online. She bought 3 dolls each priced at $19. 99 each and 4 remote contr
    5·1 answer
  • Drag each shape to the correct location on the image. Not all shapes will be used. Complete each shape with the missing half so
    8·2 answers
  • I WILL MARK BRAINLIEST PLEASE HELP !! Determine whether the two triangles are similar.
    13·1 answer
  • a toy manufacturer has designed a new piece for use in building models. It is a cube with side lengths 7 mm and has a 3 mm in di
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!