1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
3 years ago
14

it cost a faimly 305.00 to buy a 11ft by 14 ft rug if the cost is porpotional to the area what will it cost the family to buy a

16ft by 18ft rug
Mathematics
1 answer:
Nataliya [291]3 years ago
7 0
So what we do first is find out the cost per foot which is 305÷154=1.9805194805194805195
Then we find out the area of the second rug which is 288 feet and multiply that by the cost 1.9805194805194805195. We then get 1.9805194805194805195x288=570.38961038961038961
You might be interested in
Help help help help help help
emmainna [20.7K]
Answer: 6




Step-byStep:


[(18- 8) x 3) + (4+3) x 6] divided by 12

step 1- start with the stuff in the parentheses

[(10 x 3) + (7 x 6)] divided by 12

step 2- simplify things in parentheses

[30 + 42] divided by 12

step 3- simplify even more

[72] divided by 12

step 4- remove brackets, and simply even further

72 divided by 12 = 6



Hope this helps
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Prove that 5^7+5^6 is divisible by 6.
Valentin [98]

Answer:

5^7+5^6 = 93750

93750/6 = 15625

Hence 5^7+5^6 is divisible by 6.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
1.
Alenkasestr [34]

All four choices are correct responses to the question.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joey and Armando live on the same st as the park. The park is 9/10 mile from Joey's home. Joey leaves home and walks to Armando'
AleksandrR [38]
Let's start by assuming Armando's house is between Joey's and the park. 

Let x be the distance Joey walked to Armando's house.

<span>The park is 9/10 mile from Joey's home. Joey leaves home and walks to Armando's home. Then Joey and Armando walk 3/5 mile to the park. 

</span>\dfrac{9}{10} = x + \dfrac{3}{5}

x = \dfrac{9}{10} - \dfrac{3}{5} = \dfrac{9}{10} -\dfrac{6}{10} = \dfrac{3}{10}

That's probably the answer they're looking for.  But what if the park is between Joey and Armando's houses or Joey is between the park and Armando?  (The latter isn't really possible with the given distances.)

Let a, b, c be the distances between three collinear points like we have here.  Our equation is really a few equations in one, something like

\pm a \pm b = \pm c

Let's get rid of the plus/minuses. Squaring,

a^2 + b^2\pm 2ab = c^2

\pm 2ab = c^2-a^2-b^2

4a^2b^2 = (c^2-a^2-b^2)^2

For us, that's a quadratic equation for c^2

4(9/10)^2(3/5)^2= (c^2-(9/10)^2 - (3/5)^2)^2

I'll skip right to the solutions,

c^2=\dfrac{9}{100} \textrm{ or } c^2=\dfrac{9}{4}


c=\dfrac{3}{10} \textrm{ or } c=\dfrac{3}{2}

We could have gotten the 3/2 just by adding 9/10+3/5 but this was more fun.

6 0
3 years ago
Which is the better buy? a 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6 pack for $1.80
xxMikexx [17]

Answer:

1.80

Step-by-step explanation:

it very useful to understand very well

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is log x + log y - 2 log z written as a single logarithm?
    12·1 answer
  • Complete the synthetic division problem below.
    10·2 answers
  • What could be used to evaluate the expression -6(4(2/3)
    8·1 answer
  • Which statements are true regarding undefinable terms in geometry? Select two options. a.)A point’s location on the coordinate p
    10·1 answer
  • Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy? Sho
    9·1 answer
  • A resort hotel has 260 guests. On one​ day, 6 groups of 13 guests leave to shop and 2 groups of 6 guests go sightseeing. Evaluat
    5·1 answer
  • Consider: f(x) = 1/2(3)^x and g(x) = -1/2(3)^-x
    11·1 answer
  • You spend 10 minutes playing video games. You then spend 1 hour doing homework. Write the ratio of the amount of time spent play
    14·2 answers
  • Calculator
    15·1 answer
  • Súčin rokov troch súrodencov je 385. Napíšte súčet ich rokov, ak počet rokov každého z nich je prvočíslo
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!