1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
suter [353]
2 years ago
6

the length of the rectangle is measured as 370mm correct to 2 significant figures.a) what is the upper bound for the length?the

width of this rectangle is measured as 19.4mm correct to 1 decimal place.b) what is the lower bound for the area of the rectangle?
Mathematics
1 answer:
ivanzaharov [21]2 years ago
7 0

Answer:

a) 375

b) 7062.75 mm²

Step-by-step explanation:

b) We need to find the shortest possible width and length to get the smallest possible area.

To get the boundaries for 19.4, we go on to the next significant figure (the hundredths) and ± 5 of them.

The boundaries are, therefore: 19.35 - 19.45

As for the length, we can see they've added 5 units as the measurement is correct to 2 sig' figures, which is the tens.

And so, if we do as we did before, we go to the next sig' figure (the units) and ± 5 of them, we get the boundaries to be 365 - 375.

Now, we just multiply the lower bounds of the length and width to get the minimal/lower-bound area:

365 * 19.35 = 7062.75 mm²

You might be interested in
Magic Carpet charges $90 for installation and $9 per square yard of carpeting. The Carpet's King's installation price $50 but th
Ymorist [56]
At 10 square yards, both of the prices would be at $180
4 0
3 years ago
The costs of 2 sound systems were decreased by $10. The original costs of the systems were $90 and $60. Without calculating, whi
bezimeni [28]
The 60$ system had a greater percentage decrease because it was a lower number to begin with. Taking the same portion out of two different numbers will always be a greater decrease for the lower number.
4 0
2 years ago
I’ll be very grateful for anyone’s help I added a photo of the question
Irina18 [472]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gianna is preparing for the upcoming tennis season. According to her schedule, she can complete at most 10 workouts this week. I
Fantom [35]
For this case we have the following variables:
 x = the number of drill-based workouts
 y = the number of conditioning workouts
 The system of equations that adapts to the situation is:
 "According to her schedule, she can complete at most 10 workouts this week":
 x + y <= 10
 "It takes Gianna 45 minutes to complete her drill-based workouts and 30 minutes to complete her conditioning workouts. She is required to spend more than 450 minutes on workouts every week"
 45x + 30y> 450
 Answer:
 
A system of inequalities can that be used is:
 
x + y <= 10
 
45x + 30y> 450
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Share 96 sheep in the ratio 7:1:4
Artemon [7]

Answer:

56:8:48

Step-by-step explanation:

1] add th eratio numbers together

7+1+4=12

2} write the ratio as fractions

7/12  1/12  4/12

3] use the formula (ration number/total number * number of sheeps)

a] 7/12 * 96 = 56

b] 1/12 * 96 = 8

c] 4/12 * 96 = 48

3] write your answer as a ration

7 : 1 : 4 = 56 : 8 : 48

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A cricket bat is bought for $350.
    13·1 answer
  • Claire's three sons, from oldest to youngest, are Evan, Joel, and Alex. The difference between the ages of Evan and Joel is the
    13·1 answer
  • The ratio of fish to hamsters is 5:3 there are 48 pets total how many of each type of pet are there
    6·1 answer
  • Help me please thank you
    13·2 answers
  • If I pay $10.50 for 3 lbs. of peanuts, what is the unit rate?
    12·2 answers
  • -2(5 + 6n) &lt; 6(8 - 2n) solve for n
    15·1 answer
  • Solve -7+11-(-3 ) what is the answer need asap for class​
    7·1 answer
  • A step function h(x) is represented by y = –2⌊x⌋. Which phrase best describes the range of the function h(x)? all real numbers a
    10·2 answers
  • Which theorem us shown by the diagram above?
    12·1 answer
  • Jackie went to the store and bought 2 1/4 pounds of apples at $5 per pound and 9 pounds of pears at $2.35 per pound. If she paid
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!