1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrey2020 [161]
2 years ago
13

Inventory is an _____ . asset expense none of the above

Business
1 answer:
Natalka [10]2 years ago
8 0

Answer:

Inventory is an Asset.

Explanation:

Inventory is an asset because when a company buys an asset, they are investing in it, because they will sell it and make revenue/profit from it.

You might be interested in
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
2 years ago
Team building is considered part of which stage of team development
faltersainse [42]
Let's see there's forming, storming, norming and performing. I would use teambuilding during forming to limit the amount of storming in the next stage.
3 0
3 years ago
Owner Shan Mu is considering franchising her Noodles by Mu restaurant concept. She believes people will pay $ 10.00 for a large
denpristay [2]

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

She believes people will pay $ 10.00 for a large bowl of noodles. Variable costs are $ 5.00 per bowl. Mu estimates monthly fixed costs for a franchise at $9,000

First, we need to calculate the break-even point in dollars:

Break-even point (dollars)= fixed costs/ contribution margin ratio

Break-even point (dollars)= 9,000/ [(10 - 5)/10]= $18,000

<u>To determine whether it is convenient to the franchisees, we need to calculate the margin of safety in dollars and, compare it to a break-even point in dollars with the desired income:</u>

<u />

Break-even point (dollars)= (fixed costs + desired income)/ contribution margin ratio

Break-even point (dollars)= (9,000 + 25,500) / 0.5= $69,000

Margin of safety=(current sales level - break-even point)

Margin of safety= 96,500 - 69,000= $27,500

It is a good business opportunity for franchisees.

8 0
2 years ago
A person who wants to cash his paycheck is advised to go to his bank rather than to a check cashing store because check cashing
Marianna [84]
<span>Often take a commission for their service. The commission could be a flat rate or a percentage of the check. Generally banks do not charge their customers to cash checks. A bank may charge a small fee to cash a check if the person is not their customer.</span>
3 0
3 years ago
The buyer notifies the seller in writing of a termination of the contract under the Loan Objection Deadline. What happens to the
-BARSIC- [3]

Answer:

The earnest money must be returned to the buyer.

Explanation:

The loan objection deadline sets a specific by which the buyer must present a written notification to the seller stating that he/she will not be able to purchase the property due to problems related to obtaining a mortgage loan (or really any other reason, since only the buyer knows about his/her loan status). After this date, if the buyer cannot secure the mortgage loan and finish the purchase, the earnest money will be lost and must be given to the seller.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose a bout of severe weather drives up agricultural costs, increases the costs of transporting goods and services, and incre
    10·1 answer
  • You have the opportunity to opt into the brs because you are either an active component (ac) member who will have completed fewe
    5·1 answer
  • Which of the following is a likely problem for a manager who uses sales as a measure of advertising effectiveness? a. Sales offe
    11·1 answer
  • Jeremiah Restoration Company completed the following selected transactions during January: Jan. 1. Established a petty cash fund
    9·1 answer
  • Oriole Corp. is a fast-growing company whose management expects it to grow at a rate of 24 percent over the next two years and t
    6·1 answer
  • On August 31, 2019, Montana Corporation signed a 4-year contract to provide services for Minefield Company at $30,000 per year.
    10·1 answer
  • What do you believe are the best solutions for tackling restaurant reservation?
    12·1 answer
  • A 50 year old customer receives an inheritance of $1,000,000 which he places with an investment adviser to invest with the objec
    14·1 answer
  • gPlease record the following items in journal entry format. Clearly indicate the (a) account name (b) whether it is a (debit) or
    6·1 answer
  • When merchandise sold is assumed to be in the order in which the purchases were made, the company is using.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!