Answer:
The cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16
Step-by-step explanation:
Let the cost of tacos be X
and cost of enchiladas be y
So, by using given data, we have following equations
3X + 2Y = 4.93 (1)
2X + 4Y = 6.38 (2)
So, first multiply 1st equation by 2 and 2nd equation by 3, then subtracting 1st equation by 2nd.
= 2 × ( 3X + 2Y = 4.93) (1)
= 3 × (2X + 4Y = 6.38) (2)
= - (6X + 4Y = 9.86) (1)
= 6X + 12y = 19.14 (2)
= 8Y = 9.28
Y = 9.28 ÷ 8 = 1.16
By putting the value of Y in equation 1, we get
3X + 2(1.16) = 4.93
3X + 2.32 = 4.93
X = 2.61 ÷ 3 = 0.87
Hence, the cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16.
Answer:
Yes!
The solution to the equation is n = 2
Step-by-step explanation:
Given the equation

remove the parentheses

Add 3 to both sides

Simplify

Add 2n to both sides

Simplify

Divide both sides by 6

Simplify

Therefore, the value of n = 2.
Hence,
Yes!
The solution to the equation is n = 2
Answer:
6 stuffed animals
Step-by-step explanation:
if 1/4= 1 then 1x6= 1 1/2
Answer:
n = 12 , m = 5
Step-by-step explanation:
since it is said it is a parallelogram so opposite sides are equal
n = 12 (being opposite sides of parallelogram)
m + 1 = 6 (being opposite sides of parallelogram)
m = 6 - 1
m = 5
Hope it will help :)