1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mnenie [13.5K]
3 years ago
11

13. You went to the grocery store and spent $12.95. You bought milk for $3.49, eggs for

Mathematics
1 answer:
Brrunno [24]3 years ago
3 0

Answer:

3.24

Step-by-step explanation:

add the milk, eggs and cereal then subtract it by 12.95

You might be interested in
Define Following:consistent equations
mario62 [17]

Answer:

1. Consistent equations

x + y = 3

x + 2·y = 5

2. Dependent equations

3·x + 2·y = 6

6·x + 4·y = 12

3. Equivalent equations

9·x - 12·y = 6

3·x - 4·y = 2

4. Inconsistent equations

x + 2 = 4 and x + 2 = 6

5. Independent equations

y = -8·x + 4

8·x + 4·y = 0

6. No solution

4 = 2

7. One solution

3·x + 5 = 11

x = 2

Step-by-step explanation:

1. Consistent equations

A consistent equation is one that has a solution, that is there exist a complete set of solution of the unknown values that resolves all the equations in the system.

x + y = 3

x + 2·y = 5

2. Dependent equations

A dependent system of equations consist of the equation of a line presented in two alternate forms, leading to the existence of an infinite number of solutions.

3·x + 2·y = 6

6·x + 4·y = 12

3. Equivalent equations

These are equations with the same roots or solution

e.g. 9·x - 12·y = 6

3·x - 4·y = 2

4. Inconsistent equations

Inconsistent equations are equations that are not solvable based on the provided set of values in the equations

e.g. x + 2 = 4 and x + 2 = 6

5. Independent equations

An independent equation is an equation within a system of equation, that is not derivable based on the other equations

y = -8·x + 4

8·x + 4·y = 0

6. No solution

No solution indicates that the solution is not in existence

Example,  4 = 2

7. One solution

This is an equation that has exactly one solution

Example 3·x + 5 = 11

x = 2

3 0
3 years ago
What is the value of 12.5(- 2¾)
mote1985 [20]
The answer is -34.375
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write 3x^2-18x-6 in vertex form
Vedmedyk [2.9K]
The standard form of a quadratic equation is \displaystyle{ y=ax^2+bx+c, while the vertex form is:

                      y=a(x-h)^2+k, where (h, k) is the vertex of the parabola.

What we want is to write \displaystyle{ y=3x^2-18x-6 as y=a(x-h)^2+k

First, we note that all the three terms have a factor of 3, so we factorize it and write:

\displaystyle{ y=3(x^2-6x-2).


Second, we notice that x^2-6x are the terms produced by (x-3)^2=x^2-6x+9, without the 9. So we can write:

x^2-6x=(x-3)^2-9, and substituting in \displaystyle{ y=3(x^2-6x-2) we have:

\displaystyle{ y=3(x^2-6x-2)=3[(x-3)^2-9-2]=3[(x-3)^2-11].

Finally, distributing 3 over the two terms in the brackets we have:

y=3[x-3]^2-33.


Answer: y=3(x-3)^2-33
6 0
3 years ago
F r e e <br> P o i n t s<br> .............................
Nastasia [14]

Answer:

thx

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
your classroom received 150 books. You are placing them in bins. Each bin holds 20 books. How man bins do you need?
Serhud [2]
You will need 7 because 150 divided by 20 is 7
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Determine if the event listed is independent or dependent.
    6·1 answer
  • Over which interval is the graph of f(x) = –x2 3x 8 increasing?
    6·2 answers
  • John wants to buy a new video game it cost $39.00. He has $14.00 in his piggy bank. He works for farmer Jones down the street fo
    6·1 answer
  • 14 compact cars at 56% of cars sold that day
    9·1 answer
  • Find the domain of h(x) = 2x - 9 given a range of (-7,5,11)
    13·1 answer
  • Equation- a(10x+6)=b+40x. What is the value of A and B
    9·1 answer
  • In what year did Connecticut become a separate colony from Massachusetts?
    7·2 answers
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    14·1 answer
  • A net of a rectangular prism with dimensions of 18 inches, 20 inches, and 35 inches is given What is the surface area of this re
    15·1 answer
  • What type of triangle is shown in the image?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!