I think A=12bh I hope it’s right
Answer:
47
Step-by-step explanation:
Just divide 329 by 7
That gives you 47
Total area = 104+24 = 128 sq.in , Option C is the right answer.
The missing figure is attached with the answer.
<h3>What is Area ?</h3>
The space occupied by a two dimensional figure is called Area.
The figure given in the question can be divided into two figure
A rectangle of 8 * 13 inch
and a triangle of 8 * 6 inch
The area of a rectangle is given by
Length * Breadth
8 * 13
= 104 sq.inch
The area of the triangle is given by
(1/2) * base * height
= (1/2) * 8 * 6
= 24 sq.inch
Total area = 104+24 = 128 sq.in
Therefore Option C is the right answer.
To know more about Area
brainly.com/question/27683633
#SPJ1
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
<span>-34-r=-7(8r-3)
- 34 - r = - 56r + 21
- r + 56r = 21 + 34
55r = 55
r = 55/55
r = 1</span>