1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andru [333]
2 years ago
12

Consider the expression.

Mathematics
1 answer:
lorasvet [3.4K]2 years ago
5 0
Two less than 5 times a number is 9
You might be interested in
-20y + 15 = 2 - 16y + 11
shtirl [24]
In order to answer this, we will first need to combine like terms on each side. on the left, you can leave them alone. however on the right, we will need to combine 2 and 11. this is 13. the right side becomes 13-16y. after that, we can add 20y to both sides. that equals 15=13+4y now we can subtract 13 from both sides. 2=4y. then we divide by 4 on both sides to find y. y=.5
7 0
3 years ago
mn is translated 4 units down and 3 units to the right to form PQ which statement describes the length of PQ
cricket20 [7]
It should be 7 hope this helped
7 0
3 years ago
What is 2 plus 2 = what does this
Stella [2.4K]

Answer: 2+2=4 lol

Step-by-step explanation:

1+1=2

2+2=4

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A right triangle has side length of 4 cm and 5 cm what is the length of hypotenuse?
nydimaria [60]

Answer:

\sqrt{41}

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
the length of two triangles are 5cm and 8cm.the perimeter of the triangle is 20cm.calculate the area of the triangle?​
mote1985 [20]

Step-by-step explanation:

20+8+5=33

33×3=99

hope it helps broo

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What’s the square root of 108 a to the 7th power b to the 5th power
    15·1 answer
  • Ashley has $62, part of which she wants to use to pay back money she owes people. She owes $13 to her brother and she owes $39 t
    13·2 answers
  • 19. A $50 bottle of perfume holds 8 ounces. A $110 bottle holds 17 oz. Find the unit price for
    7·1 answer
  • Type the absolute value of -5.
    10·2 answers
  • 8f=64. Solve the equation
    9·2 answers
  • 2. Gabby spent $3.60 for stamps to mail packages. Some were 30C/stamps and the rest
    5·1 answer
  • 3/4 ft= blank inches
    8·1 answer
  • The cost of 6 cups is £7.80<br> Work out the cost of 10 of these cups,
    8·1 answer
  • Which of these systems of equations is shown in the graph?
    6·1 answer
  • WILL GIVE BRIANLEST!!!!!!!!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!