1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady bird [3.3K]
4 years ago
5

John wants to simplify the expression (5+3) to the power of 2. As a first step, he writes 5 to the power of 2+3to the power of 2

. Will he get the correct value for the expression? If not, what should he do to simplify the expression
Mathematics
1 answer:
Anna35 [415]4 years ago
6 0
No, he needs to do 5(to the power of 2) plus 3(to the power of 2)
this should give him 25 plus 9 = 34
You might be interested in
Katherine invested $86,000 in an account paying an interest rate of 52%
earnstyle [38]

Answer: $4,331‬

Step-by-step explanation:

I will assume that the question meant 5.2% not 52% as this is quite excessive.

Katherine after 13 years.

Convert the variables;

n = 13 years = 13 * 365 = ‭4,745‬ days

r = 5.2% = 5.2/365 = 5.2/365%

Future value = P * ( 1 + r)^n

= 86,000 * (1 + 5.2/365%)⁴⁷⁴⁵

= $169,068

Michael after 13 years;

If compounded continuously, the formula is;

Future value = Pe^rt

= 86,000 * e⁰.⁰⁵ ˣ ¹³

= $164,737

Difference = 169,068 - 164,737

= $4,331‬

5 0
3 years ago
Plss help!!Need this ASAP!!Daniel began filling an empty swimming pool
beks73 [17]

Answer:

15 hours

Step-by-step explanation:

To find the gallons per hour: 230/5=46, this means that it take 46 gallons per hour, you add 46 to 230, and you do that 15 times and you'll get 920. The pool will be filled at 11:00 pm.

5 0
4 years ago
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
3 years ago
At what stage will 81 new friends know about your summer job?
Degger [83]
On the 4th stage, 81 friends will be called to be told of the news
7 0
3 years ago
Customers at your store select their groceries from shelves and then pay. Sales records and records of restocks for Flaming Roas
ioda

Answer:

  • <em>The net change in how many bags are on the shelf, from the beginning of Tuesday to the end of Monday is -</em><u>2.</u>

Explanation:

The change in the number of bags any day is the number of bags is equal to the number of bags purchased to restock less the number of bags sold that day.

  • Change = bags purchased to restock - bags sold

At the end of <em>Tuesday</em>, the change is:

  • Restock:    6
  • Sales:        5
  • Change:    6 - 5 = 1    (note that this means that the number of bags increases by 1)

At the end of <em>Wednesday</em>, the change is:

  • Restock:    12
  • Sales:        8
  • Change:    12 - 8 = 4    (the number of bags increases by 4)

At the end of <em>Thursday</em>, the change is:

  • Restock:    12
  • Sales:        2
  • Change:    12 - 2 = 10    (the number of bags increases by 10)

At the end of <em>Friday</em>, the change is:

  • Restock:    18
  • Sales:        19
  • Change:    18 - 19 = - 1    (the number of bags decreases by 1).

At the end of <em>Saturday</em>, the change is:

  • Restock:    24
  • Sales:        22
  • Change:    24 - 22 = 2    (the number of bags increases by 2).

At the end of <em>Sunday</em>, the change is:

  • Restock:    0
  • Sales:        15
  • Change:    0 - 15 = - 15    (the number of bags decreases by 15).

At the end of <u>Monday</u>, the change is:

  • Restock:    0
  • Sales:        3
  • Change:    0 - 3 = - 3    (the number of bags decreases by 3).

The net change in how many bags are on the shelf, from the beginning of Tuesday to the end of Monday equals the algebraic sum of every change:

  • Net change = 1 + 4 + 10 + (-1) + 2 + (-15) + (-3)
  • Using associative property: (1 + 4 + 10 + 2) - (1 + 15 +3)
  • Simplifying: 17 - 19 = -2

<u>Conclusion</u>: the net change in how many bags are on the shelf, from the beginning of Tuesday to the end of Monday is -2, meaning that the number of bags, after taking into account all sales and restock, decreases by 2.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • For f(x)= x +2 and g(x)= 1/x find (g o f)
    14·1 answer
  • I need help ASAP!
    14·2 answers
  • there are 91 days until the craft sale. Autumn needs to make 817 rings before the sale. she wants to make about the same number
    10·2 answers
  • 12(x+9)=-108 solve for x
    8·2 answers
  • Please Help! (Image below)
    10·1 answer
  • Please help!! ;(( Its Iready math​
    6·2 answers
  • PLEASE HELP ME I WILL MARK U AS THE BRAINIEST ANSWER!
    15·1 answer
  • Twice a number increased by the product of the number and fourteen results in forty eight
    8·1 answer
  • Determine whether each triangle with sides of given lengths is a right triangle. Justify your answer by using the
    11·1 answer
  • Complete the sentence.<br> 4ft= ____ in.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!