1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnom [1K]
2 years ago
8

A car traveling 118 miles uses 4 gallons of gas. At the rate, how many gallons will it use traveling 227 miles?

Mathematics
1 answer:
sashaice [31]2 years ago
8 0

Answer:

b.7.69

Step-by-step explanation:

188/4=29.5

29.5 gal per mile

227/29.5=7.69

You might be interested in
Teachers drive a mini-van. what percentage of the teachers drive a mini-van? (6.5B*) There are 60 teachers at Smith Middle Schoo
tekilochka [14]
20 o/o fndjdndbbbbbndndn
5 0
3 years ago
The ratio of green marbles to Yellow marbles in Diego bag is equal to 2 to 5 what percent of the marbles in the bags are green m
muminat
I believe the answer is 40% 

Not entirely sure, hope I helped though!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
-3x-(3x-1)=-4x-9 what is the answer​
Karolina [17]

Answer: x = 5

Step-by-step explanation:

Want me to show this, or did you just want the answer?

3 0
3 years ago
Calculate the slope of a line the -1,2 and 0,8
krok68 [10]

\bf (\stackrel{x_1}{-1}~,~\stackrel{y_1}{2})\qquad (\stackrel{x_2}{0}~,~\stackrel{y_2}{8}) ~\hfill \stackrel{slope}{m}\implies \cfrac{\stackrel{rise} {\stackrel{y_2}{8}-\stackrel{y1}{2}}}{\underset{run} {\underset{x_2}{0}-\underset{x_1}{(-1)}}}\implies \cfrac{6}{0+1}\implies 6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve (5b/4a)+(b/3a)-(3b/a)
    6·1 answer
  • New shoes are on SALE. You find a pair you like for $85 dollars. But you only have $45 with you. So, you pay $40 and
    12·1 answer
  • On average, the moon is 384,400 kilometers from the Earth . How is this distance written in scientific notation?
    8·1 answer
  • CAN YOU PLZ HELP ME W/ HW!!!
    6·1 answer
  • What is 41÷0•2 that is the question I have
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to 3 square root of 125
    6·1 answer
  • If one man can complete a work in 85/7days. In how many days 5 men can<br> finish this work?
    5·1 answer
  • Given the equation y = 3x − 4, what is the value of x when y = 5? A) 3 B) 6 C) 9 D) 12
    11·1 answer
  • The gallup poll interviews 1600 people. of these, 18% say that they jog regularly. the news report adds: "the poll had a margin
    8·1 answer
  • 2x - 7y - 2x – 3y simplify as far as possible​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!