2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
A: A high unemployment rate
Step-by-step explanation:
There should be 3 more girls than boys in the class (9 boys, 12 girls)
I know! It's kind if annoying tbh...