1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
velikii [3]
3 years ago
15

Value Mart is advertising a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for$7.97 where a 12pack of the same brand costs $4

.77 which is the better buy? How do you know
Mathematics
1 answer:
weeeeeb [17]3 years ago
4 0

pack of 30:

7.97/30=.27 per pencil

pack of 12:

4.77/12=

.40 per pencil

The best buy is pack  of 30 because:

.27<.40

You might be interested in
The solutions of a quadratic equation are ​-4,9 Write a related quadratic function in factored form.
Yuri [45]

Answer:

y = (x + 4)(x - 9)

Step-by-step explanation:

x = {-4, 9}

y = (x + 4)(x - 9)

3 0
2 years ago
Josiah and Kiri are each saving money.
butalik [34]

Answer:

A.Josiah

5×4= 20+100=120

10×4=40+40=80

120 is more than 80

5 0
2 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7B4x%2B1%7D-5%3D0%5C%5C%5C%5C%5C%5C%5C%5C%5Csqrt%7B5x-1%7D%2B3%3Dx%5C%5C" id="TexFormu
adoni [48]

Answer:

what topic is this please

8 0
3 years ago
The figures shown are similar.
SSSSS [86.1K]
Well first off here we know that one of the figures here is 24 and the other one is 18 so immediatly we can make a fraction out of this by putting the bigger number on the bottom as the denominator and the smaller number on the top as the numerator like so 18/24 we also know that this fraction can easily be simplified like so 3/4 (because 6 goes into each of them evenly) so the scale factor of these 2 figures is 3/4 or C.Enjoy!=)
4 0
3 years ago
8/9+ (-5/6) divided by 1/6
Marianna [84]

Answer:

fraction answer: 3/4

decimal answer: 0.75

7 0
2 years ago
Other questions:
  • an arc subtends a central angle measuring 2pi/3 radians. what fraction of the circumference is this arc?
    7·1 answer
  • Need help finding the product of a math problem, help asap DOUBLE 12 POINT REWARD!
    6·2 answers
  • A field test for a new exam was given to randomly selected seniors. The exams were graded, and the sample mean and sample standa
    12·1 answer
  • Tai went hiking with his friends. The beginning of the hiking path has an
    5·1 answer
  • A teacher has a chart she would like to enlarge to put on a bulletin board. The chart is 8 cm across, and the space on the bulle
    9·2 answers
  • A small local bakery pre-ordered apple and pumpkin pies to be picked up the day before Thanksgiving. Apple pies were $15 each an
    7·1 answer
  • Describe some main differences between an Euler graph and a tree graph.
    13·1 answer
  • Question 1: There are 14 apples, 28 cherries, and 9 oranges. What is the
    9·2 answers
  • 813<br> V384<br> 83<br> Can someone please help me!!!
    7·1 answer
  • 7.33. Tom can paint Mr. Thatcher's fence in 6 hours, while Huck can paint Mr. Thatcher's fence in 5 hours. If they work together
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!