1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
10

Can someone please calculate the length ?

Mathematics
1 answer:
masya89 [10]3 years ago
5 0
<h3>Answer:  11/20</h3>

=====================================================

Work Shown:

x = unknown horizontal length

1/5 = 0.2

Perimeter = 2*(width + length)

P = 2*(0.2 + x)

P = 0.4 + 2x

Set this equal to the given perimeter of 1 & 1/2 = 1.5 and solve for x

0.4 + 2x = 1.5

2x = 1.5-0.4

2x = 1.1

x = (1.1)/2

x = 0.55

x = 55/100

x = (5*11)/(5*20)

x = 11/20

You might be interested in
FedEx will ship the Olympic medals from the producer to Japan. Each medal weighs 0.5 kilograms. A box carries 6 medals. If FedEx
kherson [118]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

weight of medals:

30 (0,5) = 15 kg

cost of 5 kg:

28/2 = 14

cost of shipping:

14+28=42

6 0
3 years ago
I need help with finding 25 different numbers that add up to 51. It must be a six digit number. Example would be 6+7+5+8+9+6 = 4
USPshnik [31]
What you could do it is. Start adding numbers and once you get close to
6 numbers See if you are close to 51 and switch around the numbers to make it equal 51 hope this helps
6 0
3 years ago
What type of triangle is this triangle?
Westkost [7]

Answer:

Obtuse scalene

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If using the method of completing the square to solve the quadratic equation
jenyasd209 [6]

You add half of the coefficient of x and square it.

What you do on one side,you must do it on the other.

4 0
3 years ago
(24 oz is $3.49, 48 oz is $6.49) Figure out the unit rate for each jar of pasta sauce.
Svet_ta [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

3.48/24= 14.54 cents/ oz

6.49/48= 13.52 cents/oz

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Julia wants to find out which color fabric will heat up the fastest when put under a direct light.
    14·1 answer
  • to find the amount of space cube shaped bird cage occupies,find the cube of measure of one edge of the bird cage. express the am
    6·1 answer
  • Given parallelogram MNOP, MA = x + 5, AO = y + 2, PA = 3x and AN = 2y
    14·1 answer
  • HELP ME PLS OMG pLS PLS PLS PLS ASAP ASAP PLS
    8·1 answer
  • I really need help with my math question if anyone is feeling nice it would be so much to help
    9·1 answer
  • I'll mark you as brainliest​
    12·1 answer
  • What ur fav ainme :)
    12·2 answers
  • Find the difference of the two expressions.<br> (2/5 x + 5) - (1/5 x - 3)
    11·2 answers
  • 30 - 4c ≥ 22 solve....
    11·2 answers
  • I have no clue how to do this n it’s in f tmrw pls help lol
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!