1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DiKsa [7]
3 years ago
11

Natalie has 28 erasers. She divided some of her erasers equally among 3 friends. Natalie has 10 erasers left. How many erasers d

id each friend get
Mathematics
2 answers:
Korvikt [17]3 years ago
8 0
Hey there! :D

Subtract 10 from 28. 

28-10= 18

Now, divide that by 3. (for her three friends) 

18/3= 6

Each friend got 6 erasers. 

I hope this helps!
~kaikers
Roman55 [17]3 years ago
3 0
Subtract 10 from 28. You get 18. Now, divide 18÷3. You end up getting the answer stating that each person gets 6 erasers.
Answer: 6 erasers each
Hope this helps! :)
You might be interested in
Explain how to subtract 247 from 538?
alexandr402 [8]
1. 538 - 247 = ?

2. 8 - 7 = 1

3. You can't subtract 3 and 4, so you have to take  number from 5 (turning it into a 4) and then you add a 1 right next to 3 (which makes it 13;13 - 4 = 9

4. 4 - 2 = 2

538 - 247 = 291

So the answer is 291.
7 0
3 years ago
WhAt is the answer to -12 - 3=-51
svet-max [94.6K]
Greetings!

Simplify both sides of the equation.
-12 - 3=-51
-15 \neq -51

Both sides of the equation are not equal.

Hope this helps.
-Benjamin
7 0
3 years ago
How do organism replace dead or injured cells? Organisms can take cells from other organisms. Organisms are limited to the amoun
Gnoma [55]

Answer: Organisms go through mitosis that allows new identical cells to be made.

explanation:

mitosis also occures when cells are worn out or are injured and the mitosis will replace the injured cells

8 0
2 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
3 years ago
How would u write three times a number x
Law Incorporation [45]
Can write 3x or 3(x) or 3•x
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Determine which situation could be represented by the following system of linear equations. x+y=70 8x+5y=410 A. At the floral sh
    15·1 answer
  • What is the length of segment IO? (io) <br> G H I J K L M N O<br> -7-6-5-4-3-2-1 0 1
    15·1 answer
  • Solve for t: 2(3t) = 54 3 7 9 10 4/5
    10·1 answer
  • -17 + 20 + (-3)<br> SOMEBODY HELP ME PLS ASAP
    15·1 answer
  • H varies directly to the cube of c.<br> When H = 40, C = 2.<br> (a) Express H in terms of c.
    10·1 answer
  • True or False: The x-intercepts will all be equal distances from the axis of symmetry.
    13·1 answer
  • Please help someone im trying to pass this class
    8·1 answer
  • Find the surface area of the give cube.<br> 28 in
    12·1 answer
  • Which recursive sequence produced sequence 6, -26, 102,
    8·1 answer
  • (3,6) in a 180 degree rotation
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!