1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nekit [7.7K]
2 years ago
14

Which ordered pair is NOT a solution of y = 2x +1?

Mathematics
1 answer:
Phantasy [73]2 years ago
3 0

Answer:

C. y=2x+1

2×3=6

6+1=7

2×0=0

0+1=1

2×-1=-2

-2+1=-1

therefore answer=C

You might be interested in
Plz help this is due today AND NO LINKS OR GROSS PICTURES OR I REPORT
Amiraneli [1.4K]
0, scalene triangle. none of the sides are the same length
6 0
2 years ago
an iPad was on sale for 3/4 of its original price. if the original price was 1000 what was the sale price?
KATRIN_1 [288]

Answer:

$750

Step-by-step explanation:

In this problem, you will multiply the fraction by the total price to find the sale price.

Sale price = 1000 × (3/4)

Sale price = 1000 × 3 / 4

Sale price = 3000 / 4

Sale price = 750

Therefore the sale price is $750

3 0
3 years ago
there are 7 boys in a class of 13 students (A) what is the ratio of boys to girls. (B) what is the ratio of girls to all student
Leya [2.2K]

Answer:

7:6 boys to girls      6:13 girls to all

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Saturday, nola bowled 3 games in her bowling league. she had a mean score of 115. the score of her first game was 110. the score
Elina [12.6K]
110+90+145=345
345 divided by 3=115

so the score of her third game was 145 points.
hope i helped! :)
please rate brainliest!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how you can compare the cost of two items that are different sizes.
Maru [420]

Answer:

Compare the cost for the each (smallest) unit.

Step-by-step explanation:

You can calculate the cost per unit

For example :

20 ounces of water of brand A cost 1.50

30 ounces of water of brand A cost 2

20 ounces of water cost 1.50/20 = 0.075 dollar per ounce

30 ounces of water cost 2/30 = 0.0677 dollar per ounce

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 48d + 96g = <br> (<br> d + 2g) need answer plz.........................................
    14·2 answers
  • A shop is having a sale on T-shirts. If you buy the first T-shirt for $17, each additional T-shirt will cost $5. Which formula m
    11·1 answer
  • 459 randomly selected lightbulbs were tested in a laboratory 291 lasted more than 500 hours find a point estimate of the true pr
    10·1 answer
  • How do you balance this?<br> Al + CuCl2 = AlCl3 + Cu
    10·1 answer
  • Which logarithmic graph can be used to approximate the value of y in the equation 6y = 12?
    12·2 answers
  • What are two whole numbers between the square root of 8
    6·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP! Will give BRAINLIEST! Please answer correctly!<br><br> No guessing!
    7·2 answers
  • Heather can type 210 words and 6 minutes what is her unit rate in words per minute​
    12·2 answers
  • Pls help me answer this :’)
    6·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the point (-5,-7)and has a slope of 2/5
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!