The camping supply store sells bags of charcoal in a 20 pound size for 5.79 the same brand sells a 50 pound size for 14.29 Wich
is the better buy explain
1 answer:
Answer:
50 pounds for $14.29 is the better option.
Step-by-step explanation:
$5.79÷20=$0.2895 per pound
$14.29÷50=$0.2858 per pound
$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.
You might be interested in
Answer:
48 minutes
Step-by-step explanation:
First do 3 divided by 3/4 and that gives you 4. Then multiply 4 by 12 and you get 48.
Cc CT d fed vgggccffccvff
2(5x^2+2x)+2(3x^2)
10x^2+4x+6x^2
16x^2+4x
D is the correct answer.
Answer:i have no idea
Step-by-step explanation:
Does n e one get t?
Answer:
C. 275.88 m squared
24.2 * 11.4 = 275.88 m squared