1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
2 years ago
8

The camping supply store sells bags of charcoal in a 20 pound size for 5.79 the same brand sells a 50 pound size for 14.29 Wich

is the better buy explain
Mathematics
1 answer:
Paul [167]2 years ago
6 0

Answer:

50 pounds for $14.29 is the better option.

Step-by-step explanation:

$5.79÷20=$0.2895 per pound

$14.29÷50=$0.2858 per pound

$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.

You might be interested in
Solve for x. (Round to the nearest thousandth.)<br> 3x - 8 = 15
saul85 [17]

Answer:x = 7.667

Step-by-step explanation:

3x - 8 = 15

     + 8 = 23

3x = 23

divide 3 by 3 and 23 so you get x by itself

answer = 7.667

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help quick!!!​
hodyreva [135]

Answer:

I wanna say 35 \cm

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The density of a certain material is such that it weighs 6 pounds per pint of volume.
ella [17]

Answer:

Density = 5751.66 gram per litre

Step-by-step explanation:

It is given that the density of a certain material 6 pounds per pint.

The conversion from pint to liter is as follows :

1 pint = 0.473 litre

The conversion from pounds to kg is as follows :

1 pound = 453.59 kg

We need to express the density from pounds per pint to grams per liter.

1 pound per pint = 958.611 gram per litre

So,

6 pound per pint = 958.611 × 6 gram per litre

6 pound per pint  = 5751.66 gram per litre

3 0
3 years ago
A coin is thrown at random into the red triangle below.
Yakvenalex [24]

it is impossible

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A surveying team needs to find the distance across a canyon. They decide to locate two point, A and B, on one side of the canyon
balandron [24]

Answer:

B). About 109 meters

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is this<br> 8x+17=2x+35
    9·1 answer
  • A coat regularly priced at $188 is on sale for 25% off. What is the sale price?
    13·1 answer
  • What is mk+mq=t (Solve for m)
    14·1 answer
  • Which number should each side of the equation 23x=10 be multiplied by to produce the equivalent equation of x = 15? −23 13 32 3
    11·1 answer
  • (1/x-4)(1/x-4)(1/x-4)
    10·2 answers
  • I don't understand how to find the negative. Some of these are wrong and just need help finding my errors
    9·1 answer
  • One floor of a dollhouse is 1.6 feet tall. The dollhouse contains two levels of living areas and an attic for a total of 2.5 flo
    8·2 answers
  • 10pts and brainliest, pretty easy middle school math.
    10·2 answers
  • What is the greatest possible percent error in calculating the volume of a box measured to the nearest inch with sides of 5 in,
    7·1 answer
  • If 4 people ate at a restaurant. If each person paid an equal amount who would save the most money
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!