1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Molodets [167]
3 years ago
8

PLEASE HELP AND PLEASE MAKE YOUR EXPLANATION DETAILED!!!

Mathematics
2 answers:
wel3 years ago
5 0

Answer:

18

Step-by-step explanation:

168 : 28 : : 108 : y

168 / 28 = 108 / y

6 = 108 / y

6 * y = 108

y = 108 / 6

y = 18

GREYUIT [131]3 years ago
5 0

Answer:

y = 18

Step-by-step explanation:

Given y varies directly as x then the equation relating them is

y = kx ← k is the constant of variation

To find k use the condition y = 28 when x = 168

28 = 168k ( divide both sides by 168 )

\frac{28}{168} = k , that is

k = \frac{1}{6}

y = \frac{1}{6} x ← equation of variation

When x = 108 , then

y = \frac{1}{6} × 108 = 18

You might be interested in
Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
beks73 [17]
One towel would cost $4.90
6 0
3 years ago
A bag contains green yellow and black marbles out of the 100 marbles in the bag 35 marbles are green and 15 or yellow what perce
bogdanovich [222]

Step-by-step explanation:

well, there are 100 marbles

there are 35 and 15 already known which equals to 50

therefore 50% of the bag is black marbles

3 0
3 years ago
The average of 6, 7, 5, 8, 2, and k is 8. What is the median of this set?
serious [3.7K]
The answer is five because the meaning of median is middle and the number 5 is in the iddle
6 0
3 years ago
We bought three hundred t-shirts for 200.00. what was the cost per t shirt?​
nadya68 [22]

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

300/200 or 1.5

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Samuel is going to invest $4,900 and leave it in an account for 14 years. Assuming the
Vladimir79 [104]

Answer:

0.054

Step-by-step explanation:

Using the compound formula A=P(1+r/n)^nt we can plug in the numbers we know. A being the total, P the initial amount, n is the number of compounds in a year, and t is the number of years passing. So 10300= 4900(1+ r/2)^2(14). We have to isolate r in order to find the rate. We can divide both sides by 4900, giving us 103/49= (1+ r/2)^28. Then we take the 28 square root from both sides. 1.02689= 1 + r/2. Subtract 1 from both sides. 0.02689= r/2. Then multiply both sides by two. r= 0.054.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the sin, cos and tan of 270°
    5·2 answers
  • What values of c and d make the equation true? c = 1, d = 3 c = 1, d = 32 c = 2, d = 8 c = 2, d = 32
    7·2 answers
  • F(x) = –2x2 + 6x + 1<br> Find f(-6)
    13·1 answer
  • Find the distance between (-4,-3) and (-8,7)​
    5·1 answer
  • It is given thag 2(3+x) = 6+2x. this is an example of the ____ property.​
    15·1 answer
  • The length and width of a rectangular patio are, (x + 8) feet and (x + 6) feet,
    14·2 answers
  • Convert Decimal 98 to Binary<br> Pls help
    5·1 answer
  • Solve the equation x2 − 6x = 15 by completing the square.
    7·1 answer
  • Simplify 3-⁶×(3⁴÷ 3⁰)²
    8·1 answer
  • E) What is the measure of
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!