A viable argument showing how it is reflected by the Cost Function for Wichita’s factory is; The cost of production per unit of item produced is 1$ as long as total units produced is less than 2500. If more than 2500 units are produced than the cost per unit actually comes down to 0.8$per unit.
<h3>How to Interpret Cost Functions?</h3>
From the given options, the best statement is;
The plant’s production processes are performed primarily by robots that are able to work longer hours, when needed, at no additional cost.
A cost function is a formula used to predict the cost that will be experienced at a certain activity level. Thus, the cost function for the best option is;
The cost of production per unit of item produced is 1$ as long as total units produced is less than 2500. If more than 2500 units are produced than the cost per unit actually comes down to 0.8$per unit.
The missing options are;
___ The electricity contract with the utility company is structured so that higher daily energy usage is charged at a lower rate.
___ The plant’s production processes are performed primarily by robots that are able to work longer hours, when needed, at no additional cost.
___ Overtime wages were required to produce at levels above 25,000 units.
Read more about Cost Functions at; brainly.com/question/14038368
#SPJ1
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
15 + 4(h) = 27
27 - 15 = 12
12/4 = 12
Margie can rent the bicycle for 4 hours.
Greater or equal to than -8