1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreyy89
3 years ago
13

write the vertex form quadratic equation which has a vertex at (2,-1) and psses theough the point (4,3)

Mathematics
1 answer:
andrey2020 [161]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Of the following three statements, choose the best option and write a viable argument showing how it is reflected by the cost fu
Elina [12.6K]

A viable argument showing how it is reflected by the Cost Function for Wichita’s factory is; The cost of production per unit of item produced is 1$ as long as total units produced is less than 2500. If more than 2500 units are produced than the cost per unit actually comes down to 0.8$per unit.

<h3>How to Interpret Cost Functions?</h3>

From the given options, the best statement is;

The plant’s production processes are performed primarily by robots that are able to work longer hours, when needed, at no additional cost.

A cost function is a formula used to predict the cost that will be experienced at a certain activity level. Thus, the cost function for the best option is;

The cost of production per unit of item produced is 1$ as long as total units produced is less than 2500. If more than 2500 units are produced than the cost per unit actually comes down to 0.8$per unit.

The missing options are;

___ The electricity contract with the utility company is structured so that higher daily energy usage is charged at a lower rate.

___ The plant’s production processes are performed primarily by robots that are able to work longer hours, when needed, at no additional cost.

___ Overtime wages were required to produce at levels above 25,000 units.

Read more about Cost Functions at; brainly.com/question/14038368

#SPJ1

7 0
2 years ago
Help me 7th grade math please
Stolb23 [73]

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

3 0
2 years ago
A rental company charges $15 plus $4 per hour to rent a bicycle. If Margie does not want to spend more than $27 for her rental,
serious [3.7K]
15 + 4(h) = 27 
27 - 15 = 12
12/4 = 12 
Margie can rent the bicycle for 4 hours. 
8 0
3 years ago
Convert 6 feet into meters. round to the nearest tenth
kirza4 [7]
20 feet.

..........
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three subtracted from the product of 2 and a number is greater than -18
True [87]
Greater or equal to than -8

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Michael can spend a maximum of $234 on office supplies. Each ream of paper costs $6. Each ink cartridge costs $18. Which of the
    15·2 answers
  • At piggys pizza, a giant pizza is 18 inches in diameter. What is the area of this pizza? Round your answer to the nearest tenth
    8·1 answer
  • Hans is staining the wooden floor of a court. The court is in the shape of a rectangle. Its length is feet and its width is feet
    7·1 answer
  • Solve each of the quadratic equations 3x=0.5x2
    14·1 answer
  • Find P(Not a 2).<br> I need help with this one
    10·2 answers
  • In the number 514,482,441, how is the relationship between the first pair of 4s the same as the relationship between the second
    6·2 answers
  • Ginny’s favorite cookie recipe requires 1 1/2 cups of sugar to make 24 cookies. How much sugar does Ginny need to make 36 of the
    14·1 answer
  • 9x3^15 can be written as 3^n. What is the value of n​
    7·2 answers
  • A ride-sharing company claims that the cost of rides follows a Normal distribution with a mean of $10.52. After
    13·1 answer
  • Are these ratios equivalent?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!