The two labeled angles are alternate interior angles, and as such, they are the same.
From this result you can build the equation

and solve it for x: subtract 13x from both sides to get

and add 2 to both sides to get

Check: if we plug the value we found we have

So the angles are actually the same, as requested.
Step-by-step explanation:
Here we are given that , the Value of
And we need to find the prove that ,
We know a identity as ,
On cubing both sides of the given equation,
Simplify and then substitute ,
Hence Proved !
The answer is the bottom right one:
12/40 x 100
Answer:
Step-by-step explanation:
What is the question? Determine the unit price?
$32/(5 pounds) * (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce
Unit price
Answer:
Step-by-step explanation:
1. AB||DC and AB = CD Given
2. ∠1 = ∠4 If lines are parallel, then alternate interior
angles are equal.
3 .AC = AC Reflexive
4. ΔABC ≅ ΔCDA SAS
5. ∠2 = ∠3 CPCTE