Answer:
F. $155
Step-by-step explanation:
For this problem we simply need to multiply the base hourly pay by the amount of hours worked to find the straight-time pay for each week.
$7.75 * 20 = $155
Thus, your weekly pay will be $155.
Cheers.
Answer
1.56
Step-by-step explanation:
You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.
Answer:
20
Step-by-step explanation:
you've got to do the inside parenthesis first then multiple with 3 and finally add 8
Answer: f(x) = 8x -1
Step-by-step explanation:
( f + g )x = 3x + 5x + 8 - 9
( f + g)x = 8x - 1