1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
2 years ago
9

Can someone help me find the measure of this in degrees it’s pretty confusing to me

Mathematics
1 answer:
stiks02 [169]2 years ago
5 0

Answer:

okay

14+12x=14x-2

because they are corresponding angles

14+2=14x-12x

16=2x

2x=16

x=16/2

x=8

now put the value of x

14+(12x8)=(14×8)-2

14+96=122-2

110=110

hope it helps :)❤️

You might be interested in
Which is not a point of concurrency in a triangle?
Wewaii [24]
F incenter hope this helps
3 0
3 years ago
in 2005 there were 9million bicycles in Beijing, correct to the nearest million.the average distance travelled by each bicycle i
rodikova [14]
In 2005 there were 9million bicycles in Beijing
6 0
3 years ago
How can you use the quadratic formula to complete a square?
Marina86 [1]
It has become somewhat fashionable to have students derive the Quadratic Formula themselves; this is done by completing the square for the generic quadratic equation ax2 + bx + c = 0. While I can understand the impulse (showing students how the Formula was invented, and thereby providing a concrete example of the usefulness of abstract symbolic manipulation), the computations involved are often a bit beyond the average student at this point.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to numerically write five and eight then multiply by 4
lozanna [386]

Answer:

5 + 8 × 4

Assuming "five and eight" means 5 + 8

8 0
2 years ago
Solve the inequality 171 > -6x, and graph the solution. What does the graph look like?
NARA [144]

Answer: the answer is A

Step-by-step explanation:

Jus took the quiz

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The surface area of the moon is 37,932,330km squared. Calculate the side length of a square with the same area.
    9·2 answers
  • the manufacturing cost of a cell phone was $124 cellars first marked up the cost by 20% sales were poor , so sellers decreased t
    5·1 answer
  • An increase in the number of movies produced in a year and growth of the pharmaceutical industry an increase in the
    11·1 answer
  • Explain why P(AD) and P(DA) from the table below are<br> not equal<br> Total<br> Total
    5·1 answer
  • As part of the National Health and Nutrition Examination Survey, subjects were asked how long they slept the preceding night, an
    14·1 answer
  • L(x) = 2|3 – 2x| +6; find l(5)
    8·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Adriana is excited to go to the used video game store to buy a gaming system later today. The gaming system usually costs x doll
    7·1 answer
  • Whats 3squared correct to 5 decimal places​
    6·1 answer
  • Kittens in Mittesn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!