Answer:
Yes it is all correct
Step-by-step explanation:
Good job!!
Answer:
1,664 fluid ounces = 13 gallons
Step-by-step explanation:
3j+2t=14 subtract 2t from both sides
3j=14-2t divide both sides by 3
j=(14-2t)/3
...
5j+6t=28, using j found above in this equation yields.
5(14-2t)/3+6t=28 perform indicated multiplication on left side
(70-10t+18t)/3=28 multiply both sides by 3
70-10t+18t=84 combine like terms on the left side
70+8t=84 subtract 70 from both sides
8t=14 divide both sides by 8
t=$1.75, and since j=(14-2t)/3
j=(14-2(1.75))/3
j=$3.50
So a pound of trail mix costs $1.75 and a pound of jelly beans costs $3.50.
Hey there! :)
Answer:
2nd choice.
Step-by-step explanation:
Given:
630 = 42f.
Divide both sides by 42 to solve for f:
630/42 = 42f/42
f = $15.
This equation is not an inequality, so a line would not be graphed on the number-line. The proper way to show a single solution would be with a point. Therefore:
The second choice is correct. The number line has a single point at f = 15.
-1/5b < -2
Multiply both sides by (-5)
-1/5b * -5 < -2 * -5
Simplify
b < 10