To find the unit rate you do
$1.39/8 oz.=.17
Then, you multiply the unit rate by the ounces
.17 * 14 oz. = $2.43
The two angles are the same value. To find, think of the equation 3<em>x</em>+50=6<em>x</em>-10. Put the 6<em>x</em> to the other side of the equation. You shall get -3x+50=-10. Move the 50 to the other side, and you'll end up with -3<em>x</em>=-60. Divide each number by -3 to find <em>x</em> now. Your final answer will be <em>x=20</em>.
Answer: <em>x=20</em>
B is the correct answer. 3(x+1)=24
Answer:
820 ounces
Step-by-step explanation:
$2,460 divided by 3 = 820 ounces
820 x 3 = $2,460
Answer: 0.0083
0.00083
0.000083
Step-by-step explanation: hope it helps