Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
x = 7
y = 8
Step-by-step explanation:
Since the shapes are similar then <B = <F and <A = <E
<B = <F so
10x + 65 = 135 subtract 65 from both sides
10x = 70 divide both sides by 10
x = 7
<A = <E so
4y - 4 = 28 add 4 to both sides
4y = 32 divide both sides by 4
y = 8
Definition: <span>The square root of a number is another number, which on multiplying with itself, will give the original number.
</span>
Every positive number has two square roots. One square root is positive, while the other is exactly same, but negative. The positive square root of a number is called its principle square
root. For example, 10 and -10 are the two square roots of 100, but 10 is
called the principle square root.
Hence e<span>very positive number has two square roots , a principal square root and its opposite negative.</span>
<span />
84 is your awnser if i helped i hope im in fourth grade so dont judge