1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikitich [7]
3 years ago
6

You work for a dress maker and your boss sends you to the fabric store to buy blue fabric she tells you to buy the best deal wha

t's is the best deal
20 yards for $30.00
40 yards for $45.00
50 yards for $70.00
65 yards for $85.00
Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]3 years ago
4 0
Given <span>20 yards for $30.00, unit rate = $30 / 20 yards = $1.5 per yard

Given 40 yards for $45.00, unit rate = $45 / 40 yards = $1.13 per yard

Given 50 yards for $70.00, unit rate = $70 / 50 yards = $1.4 per yard

Given 65 yards for $85.00, unit rate = $85 / 65 yards = $1.31 per yard

The best deal is the cheapest rate which is 40 yard for $45.00
</span>
You might be interested in
Solve the equation f(x)=2x+7 ​
bija089 [108]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Five divided by the sum of three times a number and one is equal to 20. find the number
Kipish [7]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

5 divided by 3 times

5/5/5=.2

.2*20=4

8 0
3 years ago
I need the answer for this question
joja [24]
3x+3=192 is the equation
To solve the equation, you would subtract 3 from both sides, 3-3 cancels out, so 192-3= 189. Then, you are left with 3x=189 so you divide both sides by 3, 3x divided by 3 cancels out, so you do 189 divided by 3 which is 63.
Answer to equation: x=63
Equation: 3x+3=192
8 0
3 years ago
Which is the net for this triangular prism?
pishuonlain [190]
Bottom right corner would be the correct answer
8 0
2 years ago
Mr.Choi has a class of 17 students. He can spend $17 on each student to buy math supplies for the year. He first bugs all his st
Reika [66]
Multiply 17(number of students) and 17(amount he’s spending on each student)
So 17x17=289
Then subtract what he used which is 97.41
So 289-97.41= 191.59

He has $191.59 left
5 0
3 years ago
Other questions:
  • alicia got 60 questions correct on her science test. if she received a score of 75% how many questions were on the test?
    6·1 answer
  • Rectangle FGHJ is transformed according to the rule T(–3, –2)ry = x. What is the y-coordinate of J”?
    9·2 answers
  • The average of −8 and 7<br> according to my online hw thingy 1/2 is incorrecto
    14·1 answer
  • An 'A' is considered 4.0, a 'B' is 3.0, a 'C' is 2.0, a 'D' is 1.0, and an 'F' is 0. If you received the following grades in you
    12·1 answer
  • The area is 7, the width is 2 2/9 what is the length?
    6·1 answer
  • A soccer ball was kicked in the air and follows the path h(x)=−2x2+1x+6, where x is the time in seconds and h is the height of t
    5·2 answers
  • Which ordered pair is a solution of the equation y = x - 2?
    9·1 answer
  • 3 (x-1) - 8 = 4 (1+x) + 5 Solve it please?
    13·1 answer
  • Latoya buys candy that costs $6 per pound. She will spend more than $54 on candy. What are the possible numbers of pounds she wi
    10·1 answer
  • Estimate 7 x 522 ...
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!