1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
2 years ago
13

A $1.200 television is on sale for 30% off. what will be the total price of the television?

Mathematics
1 answer:
BabaBlast [244]2 years ago
6 0

Answer:

the total price of the TV is $840.

Step-by-step explanation:

100% - 30% = 70%

I'm guessing you meant 1,200 not 1.20 (lol) so I'm just going to go with that.

1,200 * 0.70 = 840

Therefore the total price of the TV is $840.

Please mark brainliest and have a nice day!

You might be interested in
I need help <br>please help me​
mr Goodwill [35]

Answer:10

Step-by-step explanation:

because it takes 10 to get to each 5 for example to get to negative 5 to positive 5 you need 10.

4 0
3 years ago
The cost of 9 scarves is $65.25. what is the unit price?
stiv31 [10]
The unit price is : 65.25/9 = 7,25 $
4 0
3 years ago
Eric bought 300 t-shirts, which were sold in packs of 12. how many packs did eric buy?
balu736 [363]
300 shirts divided by 12 shirts per packs equals number of packs
3 0
3 years ago
2.
Tems11 [23]

the answer is 154/3cm^2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many ten dollar bills are there in twenty one hundred dollar bills​
Artist 52 [7]
There are 210 ten dollar bills because if you do 2100/10 you get 210!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What does the three is 3.62 stand for
    8·2 answers
  • Deanna gets 3 problems incorrect on a math quiz. Her score is 85%. How many questions are on the quiz?
    9·1 answer
  • Determine to the nearest and tenth the surface area of a tin can with a radius of 8 centimeters and a height of 16 centimeters
    7·2 answers
  • Can someone help me please
    14·1 answer
  • What is the value of x to the nearest tenth? <br><br> 12.0<br><br> 7.2<br><br> 4.8<br><br> 9.2
    11·2 answers
  • ILL MARK BRAINIEST IF YOU DO ONLY NUMBER 8 DO NOT DO 7!!!!
    13·1 answer
  • Please help! I need help with this multiple choice question, thank you.
    7·1 answer
  • Please help! Really easy math, need it asap!!! It's in the picture
    9·1 answer
  • 10 years ago a father was ten times older than his son. The father is now 40. How old is the son now?
    12·2 answers
  • victor needs 300 feet of rope.The rope he wants to buy is sold by yards.He knows that there are 3 feet in 1 yard.How many yards
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!