3.72 x 10^-11
----------------------------------
Answer:
value was â€"4. Which could be Arianna’s original expression? One-sixth (negative 3 x minus 24) One-sixth (negative 5 x minus 8) One-sixth (negative 10 x minus 4) One-sixth (negative 12 x minus 16).
Answer:
Part A: That 6 pounds of rice costs $18
Part B: (1,3) represents the unit price
Part C: 4 pounds of rice, because $12/3 equals 4
Step-by-step explanation:
Part A: The first point, 6, is on the amount of rice axis and the second point, 18, is on the total cost axis.
Part B: The unit price means the price for just 1 of something, so if you go to 1 pound of rice on the graph, you see it's at 3 on the total cost axis. Which means that 1 pound of rice costs $3.
Part C: From Part B you know that 1 pound of rice equals $3. So if you spend $12, then you can divide that by $3 to see how many pounds of rice you bought. 12/3 equals 4, so you bought 4 pounds of rice. Or you can count by 3's until you get to 12: 3, 6, 9, 12. That's 4 times so that means you bought 4 pounds of rice.
Answer:
-20
Step-by-step explanation:
6(-3) - |-5| + |3|
First multiply
-18 - |-5| + |3|
Then take the absolute values
-18 - 5 + 3
Subtract
-23 +3
Add
-20
Answer:

Step-by-step explanation:
1) Use Division Distributive Property: (x/y)^a = x^a/y^a.

2) Multiply both sides by 27^x - 8.

3) Use the product rule: x^a x^b = x^a+b.

4) Simplify 1 + x - 8 to x - 7.

5) Use Definition of Common Logarithm: b^a = x if and only if log<u>b</u><u> </u>(x) = a.

6) Use Change of Base Rule.

7) Use rule of 1: log 1 = 0.

8) Simplify 0/log_27 to 0.

9) Add 7 to both sides.

10) Switch sides.

<u>Therefor</u><u>,</u><u> </u><u>the</u><u> </u><u>answer</u><u> </u><u>is</u><u> </u><u>x</u><u> </u><u>=</u><u> </u><u>7</u><u>.</u>