Mother correct answer is -3,5
To find the unit rate you do
$1.39/8 oz.=.17
Then, you multiply the unit rate by the ounces
.17 * 14 oz. = $2.43
Answer:
Jim has 700 and wants 300 left. he can spend 400. 25 every weekend. divide 400 by 25 and you get 16. the answer is 16
Step-by-step explanation:
Answer:
what exactly is the question?
Step-by-step explanation:
Answer:
B) $3 per gallon
Step-by-step explanation:
You can see on the graph that for 1 gallon of gasoline, it is $3.
Hope this helped!
Please mark as brainliest!