Answer:
13 times 13 is 169
Step-by-step explanation:
I did it by doing it in my head
:)
Mean is the average....so you add all the numbers and then divide by how many numbers there were.
12 + 13 + 15 + 28 + 28 +30 + 42 = 168
since there are 7 numbers, you divide 168 by 7.
168/7 = 24
Therefore, 24 is the mean.
The flag is Japan I believe.
Hope this helps!
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
Answer:
k+7
Step-by-step explanation:
because k is the age of kit so Anika is 7 years older, so u have to add
sorry if I'm wrong
Answer:
(-2/7, 2/3)
step-by-step explanation:
-7x + 3y = 2
x = 0
-7(0) + 3y = 2
3y = 2
/3 /3
y = 2/3
y = 0
-7x + 3(0) = 2
-7x = 2
/-7 /-7
x = -2/7
(-2/7, 2/3)