1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lora16 [44]
2 years ago
5

How do you solve the question solve for n 1/3 n = 6

Mathematics
1 answer:
timofeeve [1]2 years ago
7 0

Answer:

n = 18 \\

Step-by-step explanation:

\frac{1}{3} n = 6 \\ n = 6 \div  \frac{1}{3}  \\ n = 6 \times 3 \\ n = 18 \\

You might be interested in
If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
Maksim231197 [3]

Answer:

$0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

3.75 divided by 15 is 0.25

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ok im super confused bc like it ask me put i dont know what to put.............pls help me
Ilya [14]

Answer:

u drag the green dot thing over to the coordinate (6,8)

Step-by-step explanation:

i put a black dot where i think ur supposed to drag the green dot to

3 0
2 years ago
Why do student need to know the basic of geometric figures in geometry<br> ?
butalik [34]
You use it during your life spand
5 0
3 years ago
Please help as soon as possible???
Rzqust [24]

number 1 is 0.65

number 2 is 34%

number 3 is 28%

and number 4 is 78%

8 0
3 years ago
What is the value of x in this equation? 4(x + 6) – 3x = 26
alexdok [17]

Answer:

x = 2

4 (x + 6) - 3x = 26

solve the parenthesis

4x + 24 - 3x = 26

subtract 24 from both sides to get x by itself

4x - 3x = 2

solve

x = 2

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Some one pls help me with this I really need help fast!
    15·1 answer
  • How to find the 84% of 175
    12·2 answers
  • Please help me with this
    5·1 answer
  • HELP!! I need it as fast as possible!! Whoever answers it first and is right gets Brainliest and 100 points!!! Help as soon as p
    10·1 answer
  • A baker is preparing several batches of cookies. Each batch sells for $13, but costs the baker $4 in ingredients and $3 in labor
    14·1 answer
  • A production line operates with a mean filling weight of 16 ounces per container. Overfilling or underfilling presents a serious
    11·1 answer
  • Jessica take 1/3 of a Watermelon and Lilly takes 2/3 of the watermelon Jessica took.
    8·1 answer
  • The sides of a triangle are in the ratio 2:3:4 and the longest side is 20 cms longer than the shortest side. Compute the length
    13·1 answer
  • You are a T.V. salesperson who gets an 8% commission. How much commission do you
    13·1 answer
  • The length is :____ meters and the width is ____meters.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!