Answer:
use photomath
Step-by-step explanation:
it works
Answer:
D
Step-by-step explanation:
you have to multiply .79 to both a and 1.2. A is wrong because it's saying we need to multiply .79 to 1.2lb. which is the weight of oranges and the total cost of apples and oranges which is 6.27.
Answer:
Mrs. Schnuda can seal 70 boxes.
Step-by-step explanation:
She has 3 rolls of tape, 35 meters each. We multiply to find how many meters she has in total.
3 X 35 = 105
We then divide 1.5 from 105, since that's how much she'll use for each box.
105 ÷ 1.5 = 70
70 boxes in total.
Answer:
<em>7.2 miles</em>
Step-by-step explanation:
Janet hikes a trail 3.6 miles long each day. Considering the forth and back path, she trails 2*3.6= 7.2 miles.
Since she has hiked 5 days in the past week, she has hiked 5*7.2 = 36 miles.
The question does not specify if the path back is to be considered. If not, then the total distance traveled is 3.6*5 = 18 miles.
X/2 - 7 = 9
x/2 = 9 + 7
x/2 = 16
x = 32