Angle MNP is correspondent to angle LKI
Answer:
Step-by-step explanation:
Of course it is MEGA, it is a common sense for everyone to know that buying bigger bulk results in cheaper price. But I will do the math for you:
MEGA size: 5 / 29.4 = 0.17 dollars per pound
Family size: 3.64 / 19.5 = 0.19 dollars per pound
so it is MEGA
ANSWER
========
Ratio of 8th graders to 7th graders = 3 : 2
Let the number of graders be 3x and 2x
Number of 8th graders = 18
So , 3x = 18
x = 18/3 = 6
Number of 7th graders = 2 × 6 = 12
Ratio of 6th graders to 7th graders = 5 : 4
Let the number of graders be 5a and 4a
Number of 7th graders = 12
So , 4a = 12
a = 12/4 = 3
Number of 6th graders = 5×3 = 15 ANS
_______________________________
#BE BRAINLY
I believe it is 4 my good sir