Slope formula: Change in y over change in x
Change in y: +4
Change in x: +5
Slope: 4/5
Hope this helps :)
Please give brainliest
(2/3) / 3 = 1/x...2/3 to 3 lawns = 1 to x lawns
cross multiply
(2/3)(x) = (3)(1)
2/3x = 3
x = 3 * 3/2
x = 9/2 or 4 1/2 lawns can be cut with a full tank of gas
Answer 6 dollars and 52 cents
Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)
40.75/6.25 = 6.52 per unit price
Answer:
96π
Step-by-step explanation:
V=96π