1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marysya [2.9K]
3 years ago
5

If p → q is true, then ~ p → ~ q is __________ true. always sometimes never

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]3 years ago
6 0

Answer:

The correct answer is Never

You might be interested in
after elsa backed muffins, her brother ate 4 of them, he ate 2/5 of all the muffins, how many muffins did elsa bake?
kondor19780726 [428]
If he ate 4 of them, but it means he ate 2/5 muffins, 
4 muffins = 2/5 muffins
You substitute x muffins for how much muffins she baked in all -
2/5* x muffins = 4
2/5 multiply by 2/5 to cross it out. Do the same to the other side. 
x= 4 *5/2
x = 10 muffins
So there were 10 muffins in all


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of angle "A" and angle "B"​
saul85 [17]

Answer:

31 degrees

Step-by-step explanation:

Not sure where angle B is, but

90-59= 31

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the shaded region.
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

180

Step-by-step explanation:

triangle: 1/2bh = 1/2 24x24 = 288

rectangle : 18x6 = 108

288-108 = 180in ^2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Max points :)) 33 please help no explanation needed..
Xelga [282]
5(2y-4) - 3y = 1. 10y-20-3y=1. 7y-20=1. 7y=21. y =3. x = 2(3)-4. x = 2. x*y =6.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If RS =14 and ST=9 ​, find RT. Use the number line below<br><br> RT=
Bingel [31]

Answer:

23

Step-by-step explanation:

RS = 14

ST = 9

That means S is in the middle of R and T because it has two line segments associated with it

RT = RS + ST

RT = 14 + 9

RT = 23

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A 5-pack of raffle tickets costs $15.55. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Rewrite the rational exponent as a radical expression 2 and 7 over 8 and 2 and 1 over 4
    11·1 answer
  • Evaluate 7-\left(-19\right)-18+\left(-19\right)+187−(−19)−18+(−19)+187, minus, left parenthesis, minus, 19, right parenthesis, m
    9·1 answer
  • Can you help me with my school work
    7·2 answers
  • Write each rate as a unit rate 44pints in 4 quarter
    13·1 answer
  • What is 9 more than 2 multiplied by f?? i have a test coming up soon
    5·2 answers
  • The nth term of an AP is 12-4n. Find the first term and the common difference.
    9·1 answer
  • What do patterns do you notice about finding the area of a triangle?
    6·2 answers
  • A)Mark and Jada share 5 yards of ribbon equally. How much ribbon will each get
    7·1 answer
  • What’s 142,000,000 written in scientific notations
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!