1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
3 years ago
13

Determine for each number whether it is a rational or irrational number.

Mathematics
1 answer:
zalisa [80]3 years ago
3 0
1. Rational
2. Irrational
3. Rational
4. Rational
You might be interested in
Determine the constant of proportionality between the amount of earnings and the number of hours shown in the graph.
kifflom [539]

Answer:

it would depend on what time is(hours, minutes)

Step-by-step explanation:

But its 6 dollars per H

7 0
3 years ago
Solve the equation for k in terms of h.<br> (h-3k)/2k=-3/4
tatuchka [14]

(h-3k)/2k=-3/4

h-3k=-6k/4

4h-12k=-6k

-12k=-6k-4h

-6k=-4h

Solution: k=2/3h

I hope I helped you with your solution! If you could give me brainliest, I would be very thankful!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the linear function of f-10)=12 and f(16)=-1
Natali5045456 [20]
<span>f(-10)=12,      x = -10, y = 12

f(16)=-1,        x = 16, y = -1.

so, we have two points, let's check with that,

</span>\bf \begin{array}{ccccccccc}&#10;&&x_1&&y_1&&x_2&&y_2\\&#10;%  (a,b)&#10;&&(~ -10 &,& 12~) &#10;%  (c,d)&#10;&&(~ 16 &,& -1~)&#10;\end{array}&#10;\\\\\\&#10;% slope  = m&#10;slope =  m\implies &#10;\cfrac{\stackrel{rise}{ y_2- y_1}}{\stackrel{run}{ x_2- x_1}}\implies \cfrac{-1-12}{16-(-10)}\implies \cfrac{-1-12}{16+10}&#10;\\\\\\&#10;\cfrac{-13}{26}\implies -\cfrac{1}{2}
<span>
</span>\bf \stackrel{\textit{point-slope form}}{y- y_1= m(x- x_1)} y-12=-\cfrac{1}{2}[x-(-10)]&#10;\\\\\\&#10;y-12=-\cfrac{1}{2}(x+10)\implies y-12=-\cfrac{1}{2}x-5\implies y=-\cfrac{1}{2}x+7<span>
</span>
3 0
4 years ago
Arthur paid $0.84 for 0.25 pound of potato salad. How much does one pound cost?
SashulF [63]
$3.36 answer
Step-by-step explanation:
1 pound is 4 times 0.25 pounds.
$0.84 = 0.25 pounds
1 pound = $0.84 times 4
1 pound = $3.36
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many multiples of 9 are there between 100 and 2,000?
Marat540 [252]
First of all, find the first number more than 100 that can divided by 9, and it's 108 (we'll call it as 'a') then, find the number less than 2000 that can divided by 9, it's 1.998 (we'll call it as 'Un')

Un = a + (n-1).b
1998 = 108 + (n-1).9
1998 = 108 + 9n -9
1899 = 9n
211 = n

and the total is
Sn = n/2 (a+un)
s211 = 211/2 (108+1998)
= 222.183

3 0
3 years ago
Other questions:
  • DOES ANYONE KNOW IMAGINE MATH????? Please help ASAP would be HELPFUL!!! Thannks!!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • 15100 x 151000 = 15100000<br> True or false
    12·1 answer
  • Rachel has a box in the shape of a prism with a square base. The capacity of the box is 150 cubic inches. The height of the box
    14·1 answer
  • How do you determine if two numbers or expressions are equal
    8·1 answer
  • Which can be used to expand the expression below?
    6·1 answer
  • Madison and Anthony both make quilt squares, but they use different patterns.
    14·1 answer
  • Pls help asap
    9·2 answers
  • Helppppppp step by step please
    7·2 answers
  • Will mark as brainiest (Must show work)
    13·1 answer
  • Determine the solutions of the equation. what solution makes sense for the situation? x = what are the dimensions of the rectang
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!