The answer would be y=x-4
Answer:
The scale drawing is 20 units by 4 units
Step-by-step explanation:
20/5 = 4
100/5 = 20
We know that it costs $68 for 16 square feet of flooring. To find out how much it costs for 12, we first have to find out how much it costs for 1 square foot.
To find that, we would do $68 divided by 16, which is 4.25.
That means 1 square foot costs $4.25.
Then, we would multiply $4.25 by 12 to find how much 12 square feet costs.
$4.25 times 12 is 51.
So, it would cost $51 to have 12 square feet of flooring.
Answer:
x(85/100)
Step-by-step explanation:
100-15 = 85
x(85/100)