1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inna [77]
3 years ago
8

Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. $1.12 for 8.2 ounces

Mathematics
1 answer:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
3 0
$1.12/8.2 oz = 0.136585...

Rounded to the nearest hundredth you get $0.14/ounce
You might be interested in
Pls someone help i really need this
iris [78.8K]
It would be 70=20x.

You would multiply 20 (snake’s speed) by x to get the cheetah’s maximum speed because the question says that the cheetah is 20 times faster than the snake
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer. The Red Sea is widening at a rate of 1.25 centimeters per year. How many years will it take to widen
tangare [24]

Answer:

650

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer number 1 or 2 or both please<3
m_a_m_a [10]

Answer:

1. 1.96 g/L

2. 1 g/cm³

Step-by-step explanation:

Density is found by dividing mass by volume: d = m/v.

1.

We know that the mass is 0.196 grams, while the volume is 100 mL.

Converting the volume to liters, we get:

100 mL = 0.1 L

Then, applying our density formula:

d = m/v

d = 0.196 g / 0.1 L = 1.96 g/L

2.

Here, we know that the mass is 27 grams. However, we don't know the volume, which we need to find.

The block of wood is 3 cm on all sides, which means it's a cube. The volume of a cube is denoted by V = s³, where s is the side length. Here, s = 3, so V = s³ = 3³ = 27 cm³.

Applying our density formula gives:

d = m/v

d = 27 g / 27 cm³ = 1 g/cm³

<em>~ an aesthetics lover</em>

7 0
4 years ago
A student bought a book for $7.50 and a pen.the total cost was $9.50.which of the following can be used to find the cost of the
zloy xaker [14]
D: because if you take 9.50-7.50=2 you would get p=price or the price of the pen.
Hope I helped=)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone PLEASE help with this one question!?
Vikentia [17]

Answer:

x^2= 25

x = 5

pls mark as brainliest

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jake's family is moving to a new home. They packed 22 boxes in 1 5/6 hours. What is the average number of boxes they packed per
    14·2 answers
  • How would you get the variable alone in the 4y = 3
    5·1 answer
  • Need help in number 9. Thanks for helping
    15·2 answers
  • The perfect squares between 50 and 104
    8·2 answers
  • a fully inflated car tire loses 2% of its air every day. if the tire atarted with 4460 cubic feet of air, write an equation to s
    9·1 answer
  • Can any kind soul help me ASAP!​
    15·1 answer
  • How would I solve this?
    5·1 answer
  • Basketball einstein I'm sorry please forgive me :((((​
    13·2 answers
  • Will bought a new skateboard that was on sale. The original price of the skateboard was $60. The store had marked it down by 20
    15·2 answers
  • Two cruise ships depart from the same harbor. SeabournOdysseydeparts at 8 AM, and travels due south2 mph faster than the northbo
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!