1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
2 years ago
15

The roof of a home rises vertically at a distance of 8 ft through a horizontal distance of 15 ft. Find the pitch (slope) of the

roof.
The first person to answer correctly gets 25 points and brsinlyest.
Mathematics
1 answer:
marysya [2.9K]2 years ago
3 0
Answer: 18/15
Hope it’s help you
You might be interested in
Select the correct graph of −4x + 3y = 6.
frosja888 [35]
Do you have a picture of the graph? They formula put into y=mx+b is y=4/3+2

so the y intercept is 2 and the slope will be going upwards :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write three fractions equivalent to -4/4
Aleonysh [2.5K]

-2/2, -3/3, -1/1

Work: -4 ×-2=8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the function f(x) in red, write the equation for the transformed function g(x)in green
STatiana [176]
g(x)=(x-4)^3-5

3 0
1 year ago
Sixty-five campers arrive. Nine go home early. If 8 people sleep in 1 tent, how many tents will the campers need?
allsm [11]

65-9=56

56 divided by 8 is 7

So they will need 7 tents

4 0
3 years ago
76 POINTS IF YOU CAN ANSWER THIS!!!The amount of water an electric dishwasher uses to wash dishes varies directly with the numbe
Vladimir79 [104]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

Since you need 10 loads you know that for 4 loads you use 32 gallons. And to go from 4 to 10 you divide 10 and 4 to get an answer of 2.5. So all you have to do is multiple 32 gallons by 2.5 to then get an answer of 80.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • URGENT Solve 2(4 x + 3) < 5 x + 21. { x | x < 9} { x | x > -5} { x | x > -9} { x | x < 5}
    8·1 answer
  • Whats five times twenty
    6·2 answers
  • Find the area of both of these trapeziods using the formula (b1 + b2) • h ÷ 2.
    12·1 answer
  • What does it mean for a savings account to have a minimum balance?
    5·2 answers
  • Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spen
    12·2 answers
  • Straight line parrelel to 4y=3x+5
    13·1 answer
  • Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
    15·1 answer
  • Apples cost $1.99 per pound.<br><br> How much do 3.25 pounds of apples cost?
    11·1 answer
  • 1. Which of the following is NOT a monomial?<br> 12xy<br> 2x + 9<br> -8x<br> 15
    5·2 answers
  • 4y divided by 3 Can someone tell me how to write this out and get my answer? Thank you
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!