1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
2 years ago
9

Help please I'm trying to get the answer for 3 3/5 divided by 1/6

Mathematics
1 answer:
3241004551 [841]2 years ago
5 0

Answer:

21 3/5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST!!
agasfer [191]
2 times x -4=12
2x-4=12
Let x= 8
(2.8)-4=12
16-4= 12

So the answer is 8
8 0
2 years ago
How do I do this problem ?
katrin2010 [14]
Y=13 Because a line equals 180. 180-11=169/13=13
x=8 because 180+22=202-4=198/11=18
3 0
3 years ago
A butcher has 10 3/4 pounds of ground beef that will be priced at 3.40 dollars per pound. He divides the meat into 8 equal packa
spin [16.1K]
Well we know that 10 and 3/4 is equivalent to 10.75.  If we divide the meat into 8 equal packages we have to divide 10.75 by 8.  Dividing 10.75 by 8 gives us 1.34375 pounds of meat per package.  If we take that, and multiply it by our given value of $3.40 per pound, we end up getting $4.57 a package.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
For the graph 2x - 3y - 7 = 0 <br> determine the coordinates of the axes intercepts.
Sliva [168]

Answer:

X intercept: (7/2, 0)

Y intercept: (0, -7/3)

Step-by-step explanation: Add 7 to both sides. We get 2x-3y=7

Now, plug in zero for y, and we are left with 2x = 7 (the y cancels.) Dividing by 2 leaves us 7/2, and (0, 7/2)

Now starting back to 2x-3y=7

Plug in zero for x, and we are legt with -3y = 7 (the x cancels.) Divide by -3, and we get -7/3 and (-7/3, 0)

8 0
2 years ago
3 pounds cost $15. How many pounds can you buy for $45?
morpeh [17]

Answer:

you can buy 9 poundssss

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bag contains 3 red marbles and 4 blue marbles.A marble is taken out from the bag and replaced. Another marble is taken from th
    15·2 answers
  • Equivalent expression for 4(a+5) by modeling and using distributive property
    9·2 answers
  • Sarah rides her bicycle 2.7 miles to school.She takes a different route home,which is 2.5 miles.How many miles does Sarah ride t
    13·2 answers
  • when comparing salaries,which unit rate is better is better: $3,250/month or $4,000/momth? explain answer
    5·2 answers
  • 52 ounces = how many pounds
    14·1 answer
  • Write answer using only positive exponents
    8·1 answer
  • Which fraction is equivalent to 5/7?
    14·2 answers
  • Simplify the following:<br> *<br> 9 – 13<br> Your answer
    12·1 answer
  • In the given figure, what is the value of x?
    14·1 answer
  • A.10<br> B.70<br> C.110<br> D.170<br><br> Help pls asap
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!