1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DochEvi [55]
3 years ago
6

A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.

Mathematics
2 answers:
deff fn [24]3 years ago
8 0
The unit price per pen is $0.14.

Explanation :
You simply divide the total by the quantity.
$1.09/8= 0.13625.
Since this has to do with money you round to the nearest hundredth to get $0.14.
lina2011 [118]3 years ago
4 0

Answer:

0.14$

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find one value of xxx that is a solution to the equation (2x+3) 2 −6x−9=0
vesna_86 [32]

(2x+3) ^2 −6x−9=0

(2x+3) (2x+3) −6x−9=0

Foil

4x^2 +6x+6x+9-6x-9=0

4x^2 +12x+9-6x-9=0

Combine like terms

4x^2 +6x=0

factor out 2x

2x(2x+3)=0

2x=0  2x+3=0

x=0       2x=-3

              x=-3/2

Answer x=-3/2, 0


3 0
3 years ago
Write an inequality that represents eight less than 3 times a number is more than 22​
SCORPION-xisa [38]

Answer:

3x-8>22

Step-by-step explanation:

3 times a number = 3x

8 less = -8

more than 22 = >22

Put them together and you get:

3x-8>22

8 0
3 years ago
If you deposit $4000 into an account paying 6%
masha68 [24]
1,200
Multiply the deposit by the percent by the time. PLEASE MARK BRAINLIEST!
6 0
3 years ago
This is worth 20 points if you show work you will get the Brainliest answer if your unable to show work type it for your explana
KatRina [158]

Answer:

it let me now!!

Step-by-step explanation:

so i cant put an answer for some reason but here it is: when dividing fractions you would need to multiply to solve. The easyist way to do so from the ways i learned is keep change flip. so keep: 2/3 change a divide to a multiplication simbol and flip 1/4 to 4/1 so your left with G: 2/3 x 4/1

hope that helps btw if you need me to explain more let me know whats confusing you so i can help!!

5 0
3 years ago
What is 15ft by 18ft times 2in depth converted into yards
NeTakaya

Answer:

5 yd³

Step-by-step explanation:

2 in = 1/6 ft

15 ft  ×  18 ft  ×  1/6 ft = 45 ft³

1 ft³ = 9 yd³

45 ft³/9 = 5 yd³

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A sum expression that equals -3/4
    9·1 answer
  • The graph below shows four straight lines, P, Q, R, and S:
    14·1 answer
  • Graph this function : f(x) = 1/3x + 8
    6·1 answer
  • Describe the y-intercept and end behavior of the following graph
    5·1 answer
  • Simplify 15 to the 18th power over 15 to the 3rd power.
    6·2 answers
  • What is coefficient of the term 16x
    13·2 answers
  • Determine the intercepts of the line.
    13·2 answers
  • Four time the diffrence of eight and a number​
    13·2 answers
  • 20.<br> 19. passes through (-2, 19), parallel to the x-axis
    5·1 answer
  • Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!