1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
2 years ago
7

The ratio of the number of cups of yellow paint to the number of cups of blue paint that Greg mixed to make a shade of green pai

nt is 2:1.
Part A: Write a sentence to describe the number of cups of yellow paint that Greg mixed with each cup of blue paint. (4 points)

Part B: How many cups of blue paint should Greg add to each cup of yellow paint to make the shade of green? Explain your reasoning. (4 points)

Part C: If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint? (2 points)
Mathematics
2 answers:
Blababa [14]2 years ago
6 0

Answer:

I swear I don't know if I knew I would tell you but I don't

Step-by-step explanation:

artcher [175]2 years ago
4 0

Answer:

kanna Sprite kudi answere yosi

You might be interested in
HELP PLEASE I don’t understand
Furkat [3]

Answer:

4 min

Step-by-step explanation:

if you look at the plot the dot is a 4

6 0
3 years ago
Which best describes the range of numbers that satisfy the inequality x> 124?
nekit [7.7K]

Answer:

Answer shown below

Step-by-step explanation:

The range has a lower limit but no upper band limit

(124, infinity)

4 0
3 years ago
Write 14:56 in its simplest form
OverLord2011 [107]

Answer:2:8

Step-by-step explanation:

divide everything by 7

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
ben earns $9 per hour and $6 for each deilvery he makes.he wants to earn more than $155 in an 8-hour workday.what is the least n
barxatty [35]
So in a 8 hour workday he would make $72... 9x8=72
now 155-72= 83 
83/6= a little over 13
so he would at least have to make 14 deliveries 
:)
7 0
3 years ago
Please answer right ill give brainliest if you don't know it dont submit an answerrr
Stella [2.4K]
Top 2nd one isn’t a function
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Ashley one 129 pieces of gum playing our county fair at school she gave every student in her math class four pieces she has nine
    10·2 answers
  • 3.How tall is the goal post?
    6·1 answer
  • A park started with 12 oak trees, and the number of oak trees increased at a rate of 25% each year. Write the function that mode
    5·1 answer
  • Length of the missing leg is:
    7·1 answer
  • What are the solutions of the equation −2x−6=−2x−6 ?
    15·2 answers
  • I really need help. Can you help me? please? Can you at least take a look at it? thanks.
    9·2 answers
  • How do I solve this??
    11·1 answer
  • The price of an item has been reduced by $2.18. The new sale price is $36.64. What was the original price?
    12·2 answers
  • If DF = 170, find the value of x. Then find DE and EF.<br> DE=3x + 20<br> EF=2x + 40
    5·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION !! <br> 3 √5 + 15 √5
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!