The ratio of the number of cups of yellow paint to the number of cups of blue paint that Greg mixed to make a shade of green pai
nt is 2:1.
Part A: Write a sentence to describe the number of cups of yellow paint that Greg mixed with each cup of blue paint. (4 points)
Part B: How many cups of blue paint should Greg add to each cup of yellow paint to make the shade of green? Explain your reasoning. (4 points)
Part C: If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint? (2 points)
2 answers:
Answer:
I swear I don't know if I knew I would tell you but I don't
Step-by-step explanation:
Answer:
kanna Sprite kudi answere yosi
You might be interested in
Answer:
4 min
Step-by-step explanation:
if you look at the plot the dot is a 4
Answer:
Answer shown below
Step-by-step explanation:
The range has a lower limit but no upper band limit
(124, infinity)
Answer:2:8
Step-by-step explanation:
divide everything by 7
So in a 8 hour workday he would make $72... 9x8=72
now 155-72= 83
83/6= a little over 13
so he would at least have to make 14 deliveries
:)
Top 2nd one isn’t a function