1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anni [7]
2 years ago
8

Evaluate la +b-cl. given a = 5, b = -3, and c = -2. O 4 O 10O 0​

Mathematics
1 answer:
asambeis [7]2 years ago
8 0

Answer is 4

Hope it helps

You might be interested in
Hey several brings five breadsticks to the table to people they share them equally how many do they get
Alex777 [14]
Huh dude what huh are u kidding
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
F(x) = [x]; g(x) = |x| + 6
Rufina [12.5K]

Answer:

|x| + 6

Step-by-step explanation:

For F= (x) substitute x with g(x) =  |x| + 6

6 0
3 years ago
4x+13x=119 what does x=?<br> x=7
Marat540 [252]

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

Given

4x + 13x = 119 ( collect like terms on left side )

17x = 119 ( divide both sides by 17 )

x = 7

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP PICTURE IS PROVIDED !!
Leona [35]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use abc to find the value of cos B
krok68 [10]
Cos of b equals c over a 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Rename the number 120,000
    12·2 answers
  • Using the information given, select the statement that can deduce the line segments to be parallel. If there are none, then sele
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to -1?
    5·1 answer
  • He greatest common factor. 46x^5. 10x^3
    12·1 answer
  • Ryan is making a fruit drink. The directions say to mix 5 cups of water with 2 scoops of powdered fruit mix. How many cups of wa
    9·1 answer
  • What does 2.x246 times x3.35894 equals
    8·1 answer
  • Which equation best represents the relationship between x and y in the graph? please guys I need help.
    7·1 answer
  • 20 POINTS 20POINTS.........................
    13·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Aurora has a cell phone plan that charges $65 for phone service
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!