1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
3 years ago
12

Area question. Please help!

Mathematics
2 answers:
vivado [14]3 years ago
7 0

Answer:7

Step-by-step explanation: the corners are half and there is 5 normal squares and 4 half squares so half of 4 is 2 and 5+2=7

ki77a [65]3 years ago
7 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

→ Calculate the number of full squares

5

→ Work out how many squares can be formed with the edges

2

→ Add the answers together

5 + 2 = 7

You might be interested in
What are the factors of 64
trapecia [35]
The factors of a number are all whole numbers that can be multipled to get that number. 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert this decimal into its fractional<br> form, simplified completely.<br> 0.650
podryga [215]

Answer:

13/20

Step-by-step explanation:

0.650 /1

0.650 × 100

1 × 100   =  

65 /100

65 ÷ 5

100 ÷ 5  =  

13 /20

4 0
3 years ago
Write the phrase "Five subtracted from three times any number" as an algebraic expression
Dahasolnce [82]

Answer: 3x-5

Step-by-step explanation:

Five subtracted from three times any number can be represented as 3x-5.

4 0
3 years ago
find the distance between two cities on a map if the scale used is 1/2 =20 mi. and the cities are 55 miles apart
faust18 [17]

Answer:

1.375 or 1 and 3/8

Step-by-step explanation:

55 divided by 20 is 2.75. Then multiply 2.75 by 1/2

8 0
3 years ago
Pleaseeee help !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I don’t understand
mafiozo [28]

Answer:

None

Step-by-step explanation: Where is the question?

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If 3 tons of flower bed mulch cost $480, what is the price per pound?
    12·1 answer
  • Please please help!
    15·1 answer
  • Parallelogram JKLM has vertices J(-1, 6), K(0, 9), L(6, −3), and M(3, −3). What is the coordinates of the image if the parallelo
    12·1 answer
  • 9.<br> The cost of 20 litres of petrol is £18<br> Work out the cost of 1 litre of petrol.
    7·2 answers
  • 9. What is the equation of a line perpendicular to 3x – 4y = 24 ?
    14·1 answer
  • Andrew owns stock in Hyren Airlines and as a result gets paid dividends worth $539.70 every year. If Andrew owns 105 shares of H
    14·2 answers
  • Someone help me with this question please.
    7·1 answer
  • Which group has a slope of 4/5? HELPPPPPPP PLEASEEEE IM BEGGGINGGGGGG
    9·2 answers
  • Chapitre 6. Proportionnalité (12) Approfondissement
    15·1 answer
  • What is the product of 0.22 ×30
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!