1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
3 years ago
14

Two large lemonades cost $2.18 and three small lemonades cost $2.22. If Jacob bought five large lemonades and two

Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
4 0

The answer is $6.93. Hope it helped.

You might be interested in
Ashley brought 7/8 gallon of lemonade to the party. her friends 2/3 drink of it. how many gallons of lemonade did they drink?
Agata [3.3K]
Her friends drink 5/24 gallons of lemonade. (I hope I'm right)
6 0
3 years ago
A study on the population of wolves is being done in a county to determine how the number of wolves has changed over time. The p
mr_godi [17]

Answer:

<h2>The year is 2010.</h2>

Step-by-step explanation:

The population of wolves is given by P(t) = 80(0.98)t.

The study has began in the year of 2000 and will end in 2020.

The difference between 2000 and 2009 is 9 years and the difference between 2009 and 2020 is 11 years.

Hence, the maximum value of t is 11.

The domain is 0 \leq t \leq 11.

The population will be 80, that is P(t) = 80.

Hence, 0.98t = 1, or, t = \frac{1}{0.98} = \frac{100}{98}  = \frac{50}{49} ≅1.

In (2009 + 1) = 2010, the population of wolves will be 80.

3 0
3 years ago
Zachary used the calculations shown to find how much he would spend on 16 ounces of pistachios.
maw [93]

Answer:

He made a math error

Step-by-step explanation:

6 ounces of pistachios cost $7.50

take 7.50 / 6=1.25 per ounce  ( not .80 per ounce)

Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces

8 0
3 years ago
Prove that 7-4√7 is irrational​
mixas84 [53]

Answer:

hey ;

7 - 4 \sqrt{7}

is an irrational number

Step-by-step explanation:

here's the proof in attachment.

<em>i</em><em> </em><em>hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>helped</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

3 0
3 years ago
Help me with this please I will give you brainlist!
Volgvan

Answer:

it might be D

Step-by-step explanation:

im pretty sure

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Sonja had $128 in her checking account. She deposited a check for x hours of work for which she earns $16 an hour. Which equatio
    15·1 answer
  • Write the point-slope form of the equation of the line that passes through the points (-8, 2) and (1, -4). Include your work in
    8·1 answer
  • What is the image of the point (2,3) after a rotation of 180° counterclockwise
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to the given expression?​
    11·2 answers
  • Fill in the blank with the correct number.
    10·1 answer
  • A boat traveled 175 miles downstream and back. The trip downstream took 5 hours. The trip back took 7 hours. What is the speed o
    9·1 answer
  • How many ft. Equal 30 in.
    7·2 answers
  • There are 5 red marbles, 15 blue marbles, and 5 green marbles in a bag. If you reach in and randomly draw two marbles without re
    6·2 answers
  • Find the number that makes the ratio equivalent to 6:4.<br> 54:
    12·2 answers
  • Use the graph below to solve the system of equations? {y = x - 2 {y= -2x + 7
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!